| Diana99624 a întrebat:

Buna tuturor!

De ceva timp m-am mutat cu chirie in Bucuresti. Este pentru prima oara si nu prea stiu cum functioneaza lucrurile. Asa ca am o nelamurire: proprietara ne-a cerut banii pe doua luni din prima zi din care am venit. Am auzit ca asta se intampla peste tot. Doar ca noi nu am incheiat un contract, fiind cunostinte, asa ca pot pleca oricand de acolo. Nelamurirea mea este de ce imi cere mereu banii cu o luna in avans, daca eu pot pleca oricand? De exemplu, daca eu sunt cu banii la zi si vreau sa plec de luna viitoare, imi va restitui banii sau ii pastreaza? Va rog sa imi explicati mecanismul

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca erai in Anglia iti cerea 7 - 8 luni avans. Aia fiind tepuiti cer mai multe luni de fel, nu toti. Chiria se plateste in avans luna de luna. Pleci cand ti se completeaza 30 de zile sau sa iti dea diferenta daca pleci devreme + 2 luni avans daca nai stricat nimic sau datorii la facturi

| Wr3nch a răspuns:

Se da chiria pe o luna si "garantie" aceiasi suma, in caz ca strici ceva si fugi sa aiba cu ce repara.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si daca ai incheia contract tot pe doua luni ai plati inainte. Sunt unii care cer pe 3 luni.
Yna din cauze este ce a spus Diana. O alta cuza pentru ca daca pleci fara preaviz, gazda pierde 1-2 luni pana isi gaseste un nou chirias.