| ItsMatrix a întrebat:

Ce faci atunci cand in chirie,apa calda la baie venea si pe robinet dar si pe furtunul de la dus, din cauza unei defectiuni pe care proprietarul nu a reparat-o iar acum trebuie sa platim mai mult apa irosita care curgea direct prin robinet (mai multa decat prin duș). Trebuie sa platesc peste 600 de lei iar eu nu prea vreau, nu e corect. Nu ne-a oferit contract pentru chirie din prima zi de cand ne-am mutat ci abia acum dupa 2 luni dar nu l-am semnat inca pentru ca vreau sa ma mut.
Ce pot face?
El spune ca daca nu platesc azi (vineri) curentul si toate inainte sa plec,imi retine lucrurile si banii din apartament.La fel si daca vreau sa ma mut duminica si am platit toate cele, imi confisca lucrurile si ma obliga sa plec.Dar problema este problema din baie.Ce trebuie sa ii spun de asta? El a stiut de ea si nu a reparat-o.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform Legii locuintelor, chiriasul are obligatia de a efectua reparatiile din interiorul apartamentului sau sa suporte cheltuielile aferente acestora. De asemenea are obligatia de a achita toate facturile aferente perioadei de inchiriere.
Ca chiriasa, tu aveai obligatia sa chemi un instalator si sa anunti proprietarul despre defectiune.

Acum trebuie sa platesti toate facturile ce-ti revin, sa suporti repararea tuturor stricaciunilor aparute.
Daca ai ramas cu restante neplatite, atunci proprietarul are dreptul de a-ti retine garantia lasata si sa retina bunurile tale pana ce achiti intreaga datorie.

| ItsMatrix explică (pentru Bula):

Nu am nici garantie platita

| Bula a răspuns (pentru ItsMatrix):

In acest caz sa nu te miri daca-ti retine lucrurile pana nu platesti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai ca nu inteleg... curgea apa prin doua robinete sau cum?
Tu daca ai vazut probleme de ce nu i ai zis de ea?
Cata apa ai consumat de a venit o factura de 600 lei? Chiar si de curgea prin doua robinete.

Mi se pare incorect sa pleci si sa nu iti platesti facturile...

| ItsMatrix explică (pentru suntserios):

Curgea prin doua robinete.am stiut de problema si i-am spus dar nu s-a silit sa il repare. Curgea mai mult prin robinetul de jos.Mai bine zis iesirea de jos.Iar acolo logic ca nu puteam sta sa fac baie decat cu un picior.

| ItsMatrix explică (pentru suntserios):

Prin doua robinete curgea.si el stia.

| suntserios a răspuns (pentru ItsMatrix):

Eu cred ca si daca curgea prin 5 robinete nu te ajungea atat factura la apa daca nu faceai risipa in halul ala.

| minrest a răspuns:

Ai fi risipit apa si la tine acasa? Daca da, plateste, asa consumi tu apa. Daca nu, plateste, i-ai facut consum proprietarului caci stiai ca nu consumi de la tine. Trebuia sa rezolvi problema din timp. Stiu ca proprietarii sunt dificili, dar daca nu ai proprietate trebuie sa te descurci cu ei asa cum sunt.