| Ðεεα • ♥ a întrebat:

Bună tuturor! Vin şi eu cu o problemă. Acum vreo 7 ani, o cunoştinţă a făcut un împurumut către BCR la care a achitat ratele timp de vreo 4 ani, însă după asta a fost în incapacitate de a-şi mai achita datoriile. Bcr, a dat contractul către firma de recuperatori ' KRUK INTERNATIONAL '. Acum, a divorţat, iar plicurile, notificările, şi ameninţările cu executare silită vin tot mai des, la o adresă care stau părinţii acestuia! Persoană respectivă nu poate achita ratele, care sunt o sumă imensă şi nici nu mai locuieşte cu părinţii. Este posibil să fie executat silit la casa părinţilor săi? Plus că a lăsat şi 2 minori în grija bătrânilor! Mulţumesc, o zi bună!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nefiind casa lui si daca nu a garantat cu nimic nu pot executa casa bunicilor, asa ca aceasta este doar o amenintare.
O sa-l execute silit, dupa caz, prin poprire pe salariu, poprire pe conturi bancare, poprire pe sume ce le are de primit de la alte persoane si executare silita a unor bunuri mobile pe care le are in proprietate. Numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui trei elemente esentiale pentru un raspuns corect: domiciliul mentionat in contractul de credit, daca imprumutul a fost garantat cu garantii reale (ipoteca pe un imobil ori gaj pe un bun mobil) ori daca exista garanti. Revino cu aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.
Si, ca principiu, un debitor poate fi executat silit, prin una sau mai multe modalitati de executare silita prevazute in procedura civila (poprire pe salariu ori pe conturi bancare, executare silita mobiliara si imobiliara). Numai bine!

| Ðεεα • ♥ explică (pentru Ioandelasal):

Domiciliu îl are la casa părinţilor, însă nu a girat nimic, a luat creditul doar cu buletinul, iar cei de la KRUK îl ameninţă că va fi executat silit cu bunuri chiar şi cu casa, cu toate că imobilul nu este al lui. Doar adresa este, că acolo stă, însă nu are act pe casă.

| Ðεεα • ♥ explică (pentru Ioandelasal):

Mulţumesc mult pentru lămurire! O zi bună!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ðεεα • ♥):

Nefiind casa lui si daca nu a garantat cu nimic nu pot executa casa bunicilor, asa ca aceasta este doar o amenintare.
O sa-l execute silit, dupa caz, prin poprire pe salariu, poprire pe conturi bancare, poprire pe sume ce le are de primit de la alte persoane si executare silita a unor bunuri mobile pe care le are in proprietate. Numai bine!

| skama18 a răspuns:

Persoana poate fi executata silit doar daca detine o proprietate, o masaina pe numele lui.in rest nu au ce lua de la neamuti, parinti asta daca nu au girat careva dintre parinti.