| Danutza_Dana_1996_lfHh a întrebat:

Buna!
Va rog sa-mi raspundeti cei care ati trecut printr-o situatie asemanatoare.
Eu anul acesta nu am fost plecat din tara decat in luna august, mi-a venit o amenda de peste 200 € de pe 25 martie 2022 din Germania cu numerele de la o masina de 3, 5 tone pe care am condus-o pe un drum nespecific acelei zone, nu eu am fost soferul, ci altcineva, acea persoana mi-a folosit datele iar mie imi vine amenda pe numele meu. Vreau sa fac plangere penala direct la pachetcunoscand persoana sau cel putin a cui apartine masina respectiva, as avea castig de cauza in aceasta situatie? Mi-e frica ca ar da peste un om si m-ar lua pe mine. O avocata a facut plangere in numele meu specificand ca e de competenta ei dar nu m-a sunat nimeni pana azi. Voi cum ati procedat? Multumesc!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ciudat este ca ala trebuia sa prezinte Cartea de Identitate si nu puteau sa-ti faca Proces-Verbal pe numle tau!

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

In primul rand trebuia sa prezinte permisul de cnducere.

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Normal! Nu inteleg ce se intampla!

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

La noi e putred marul - vorba lui Hasdeu.

| darrio2007 a răspuns:

„pe care am condus-o pe un drum nespecific acelei zone, nu eu am fost soferul"
Cum vine asta?
Plateste amenda si lasa minciunile.

| mi25 a răspuns:

A cui este masina? Daca este a ta, atunci e posibil sa-ti fi fost luate datele din Certificatul de inmatriculare.

| Vântulalb a răspuns:

O avocata a facut plangere in numele tau fara ca tu sa-i ceri? Mi se pare ciudat.
Poti face plangere. Dar cu toate actele si dovezile clare. Pentru fals in acte.
Ne bucuram ca iesim fara control si fara viza la vama. Aici te-ar fi ajutat lipsa vizei din martie.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Oricum este in baza de date. Chiar daca iesim fara viza la postul de politie (i se spune impropriu vama deoarece nu mai sunt vamesi) se inregistreaza in calculator fiecare iesire si intrare.

| Vântulalb a răspuns (pentru Salontanul):

Vezi daca nu trec de Oradea mai in vest? happy Nu stiam asta. Multumesc.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Cu placere!