| codi a întrebat:

Va salut pe toti! Bine v-am gasit! E prima mea intrebare. Deci: in Adevarul de seara sunt doua anunturi cu oferta de lucru (colaborare in domeniul lucrului la domiciliu: confectionat plicuri, insirat margele, etc). Este cineva din voi colaborator? Sunt serioase, merita incercat? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am sa-ti dau copy/past la un raspuns pe care l-am dat la o intrebare identica acum vreo luna:
"Tepe, tepe, tepe! Nu, nu, nu! Nu te baga in asa ceva ca este o inselatorie! A fost pe TVR1 o emisiune realizata si cu camera ascunsa la sediul unei astfel de "firme"(un apartament) unde patronul era o fatuca (smechera de altfel!) si care firma avea doar un angajat, ea! Si invartea banii cu lopata pentru.ca se gaseau multi nerozi (scuzati cuvantul)care sa tot plateasca pentru.informatii.Apoi cand trebuiau sa execute ceea ce aveau de executat (pungi, margele, etc) constatau ca nu au in coletul pe care l-au platit toate componentele necesare lucrului.Ba lipsea ata (la margele), ba lipsea lipiciul (la pungi) etc, si, in final constatai ca nu poti face ceea ce ti-se cerea.In scrisoarea initiala de la "firma", ti-se spunea ca daca nu -ti convine sa trimiti inapoi coletul complet(adica si cu ceea ce ei nu-ti trimisesera!) si-ti vei primi banii inapoi.Si cum acest lucru nu era posibil... cercul s-a inchis.Ai dat banii si nu ai castigat nimic. Cei carora realizau ceva cu mijloacele lor li-se spunea ca nu le-au facut bine, aratoase, etc. Uita de asa ceva." postat la 18 Februarie 2010 11:02

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nu te sfatiouesc e o prostie si etapele sunt multe pina sa ajungi sa te accepte trimiti o hirtie iti trimite material pentru probe pe care le platesti, trimiti mostrele ce ti cer ei le masoara le testeaza si daca le convine iti trimit de lucru cit nu poti tu face. MAi mult ei nu au adresea unde sa i gasesti doar o casuta postala. muncesti si apoi astepti banii... asta e sfatul meu tu faci ce doresti.

| elena a răspuns:

Nu renteaza, mai ales ca trebuie sa-ti mobilizezi si cativa amici ca sa-ti indeplinesti norma. Multa munca, bani...ioc.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Munca multa bani putini, din cate am auzit. Si. evident mai sunt si unii care dau "teapa" cu asa ceva. Adica iti raspund favorabil solicitarii, iti cer o suma micuta (5 ron sau asa) contra materialelor pe care urmeaza sa ti le trimita si apoi primesti un plic cu "3 margele si o ata" plus o foaie in care ti se spune ca "dupa ce faci tu artizanatul poti sa il vinzi la coltzul strazii"- asta a patit-o matusa-mea si nu ma mir deloc laughing
O vecina de-a mea facea pungi de hartie si folri dintr-acelea care se pun in piept invitatilor la nuntzi. Mi-a spus ca era o munca de sisif, cu migala si atentie iar suma pe care o primea era f mica pentru efortul depus.
Daca tot stai acasa, mai bine te apuci de croitorie, sunt ceva bloguri ale unor fete ce "construiesc" rochii si sacosi/ genti. cauta si vezi ca se poate si "altfel". Pupicei.

| macgyver a răspuns:

Nu merita deloc. Maica-mea s-a inhamat la asa ceva cu confectionat plicuri, a dat vreo 50 de lei pe materiale acum vreo 5 ani si cand i le-a trimis plicurile inapoi sa le inspecteze si sa ii dea banii, au spus ca nu corespund din punct de vedere calitativ. Am vazut si la TV un documentar pe tema asta in care o patroana avea profit cam 1 miliard lei vechi la sfarsitul unui an. Iti dai seama?

| lifeistough a răspuns:

NU sub nici o forma(sunt o gramada de mesaje pe internet ca-ti trimit plicuri) si la urma tot tu trebuie sa cumperi materiale!