| Andreaa67 a întrebat:

Buna, vreau raspunsuri bune si rapid daca eu cumpar masina de facut tigari si fac acasa tigari se numesc tot contrambata?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu,atata timp cat fumezi tu tigarile nu este contrabanda!
doar atunci cand le-ai vinde!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu le vinzi nicaieri si la nimeni, doar le fumezi tu, se numeste ca le faci pentru uzul personal.
producerea de tigari acasa si vinderea lor este ILEGALA in Romania si se pedepseste cu inchisoare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă le vinzi da

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Stii ca de fapt contrabanda are legatura cu transportul marfurilor peste granita si nu cu vanzarea lor?happy Daca de la ceilalti nu aveam pretentii, de la tine aveam happy

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Asa e

| ReddY25 a răspuns:

Mai lăsați porcăriile oameni buni

| mODIN a răspuns:

Daca le fumezi tu, nu. Daca le duci peste granita sa le vinzi, da.

| StoicAnalysis a răspuns:

Doar daca le vinzi.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

P.S. Doar daca le vinzi dincolo de granite fara sa platesti taxe si impozite*

| ioana748 a răspuns:

Depinde ce faci cu ele. Daca le vinzi da, este contrabanda.
Daca cumperi tutun din loc autorizat si ti faci tigari pentru consum propriu nu este nici o problema.

| Lupică27 a răspuns:

Nu ma nu laughing doamne ce intrebari

| Dragobeta a răspuns:

Daca le vinzi, da, este CONTRABANDA.

| Korkodeln a răspuns:

"contrambata" e greu sa faci si cu tigari din Ucrainawinking si cum au zis si altii "contrabanda" este introducerea ilegala de marfuri pe teritoriul unei tari ocolind controlul vamal si neplatind taxele vamale.

In cazul tau, daca faci tigari perntru uz propriu si nu le vinzi (poti sa mai dai cate una la un prietenwinking nu vei avea nic o problema.

Problemele incep daca le vinzi sub orice forma, produsele din tutun sunt supuse impozitarii speciale (acciza), trebuie vandute in containere standardizate (pachete cu un anumit numar, pentru tigari, nu ai voie vanzare "la bucata") pe care se aplica un timbru special care se obtine de la autoritati in urma unor demensuri infioratoare de grele.

Deci bucura-te in liniste de viciul tauwinking, dar nu incerca sa faci o afacere din asta.