| AtIr a întrebat:

Vreau sa imi deschid o afacere in agricultura, mai exact cu afine. Problema e, ca sunt fata si am doar 20 de ani. Sunt studenta in anul II, la Facultatea de Litere. Parintii mei lucreaza in Italia, ar fi cat de cat un venit de pornire. Avem si 50 de arii de teren. Cum as putea incepe,de unde sa incep, ce trebuie sa fac si cum as putea ajunge la banii europeni? Sincer, ma gandeam, sa investim pentru inceput, in cele 50 de arii de teren, dar fara sa avem firma. Insa, tocmai aici e problema mea, cum fac sa deschid firma?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Deocamdata, pana ce-ti vei finaliza studiile, nu te gandi prea departe ( firma, bani europeni ). Iti sugerez sa participi la sesiunea de informare- Cultura afinului, Baia Mare -aprilie 2017 si sa duci o proba din solul ce urmeaza a fi cultivat cu afin: http://www.afini.ro/sesiune_informare_cultura_afin.asp

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să deschizi firmă ca să fii fermier. Un certificat de producător agricol (se eliberează la primărie, din câte știu) ar trebui să fie suficient. Dar fonduri europene nu cred să se dea pentru suprafețe așa mici. Indiferent ce cultivi pe ele. Dar asta nu înseamnă că nu poți s-o faci pe cont propriu.

| Dismally a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te documentezi foarte bine inainte de a incepe investitia. O firma nu este greu de facut, problema va fi cu piata de desfacere. Ai cui sa vinzi afinele? Nu poti sa le culegi si pe urma sa cauti cumparatori pentru ca asa se vor strica si nu faci nici un profit. Eventual investeste intr-un utilaj de congelare. Banii europeni. mai bine iti iei gandul de la ei si te dezvolti cu ce ai.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Agricultura este loz in plic. Cei care castiga sunt comerciantii, niciodata producatorul.

| Adib123 a răspuns:

Productivitatea pentru afin nu e prea mare pe 50 arii. Poate dai de vreo idee mai convenabila, uite cateva exemple aici http://3afaceri.blogspot.ro/search/label/Agricole

| alexandru98991 a răspuns:

Uite aici câteva articole care te pot ajuta. Oricum nu poți accesa fonduri europene fără să ai personalitate juridică, minim PFA (persoană fizică autorizată).
http://agripedia.ro/......-fermieri/