| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Stăteam pe gânduri și mă gândeam ca când voi fi mare sa incep o afacere in agricultura cu utilaje, fara creșterea de animale și am nevoie de ajutorul vostru mai ales celor care lucrează și se pricep in acest domeniu.
1. E o idee bune de viitor?
Mai merita in 2022?
2. Cam ce suma mi-ar trebui pentru inceput pentru strictul necesar: o combina, un plug, semănătoare, tractor, terenuri, personal, etc.
Vreau fiecare suma pentru fiecare utilaj in parte și ce utilaje ati alege voi.
3. Cum se procedează pentru o asemenea afacere?
4. Care ar fi cheltuielile lunare dar și profitul lunar?
5. Câte hectare sunt îndeajuns pentru inceput și cam cate as putea lucra de unul singur?
6. Daca as avea aproximativ o sumă de 300.000 euro pentru inceput este ok?
Voi ce utilaje v-ați lua din banii ăștia, terenuri + altele?
7. Pentru inceput merita că utilajele se fie luate de noi sau la mâna a doua?
8. Cam cat este un hectar de teren in zona Vâlcea?
10. Mai merita agricultura in Vâlcea sau deja sunt prea multi fermier aici?
11. In ce oraș ar fi mai ușor de a progresa in agricultura, unde ar fi terenuri bune și puțini fermierii?
Ce ziceți de București?
12. De unde se pot lua banii de împrumut pentru o asemenea afacere și care ar fi suma maxima?
13. Mai sunt tineri în ziua de azi care ar fi interesați de agricultură și să lucreze în cadrul acesteia?
14. Ce liceu și facultate ar trebui sa urmez pentru asta?
15. Se câștigă bine in agricultura in raport cu riscurile și stresul acesteia?
16. Voi ce ați face după ce ați avea o ferma cu o avere estimată de 3 milioane de euro ați lua oameni care să se ocupe de ea și voi "sa stați doar sa numărați banii"?
17. Vor fi fericiți copiii mei să mostenască o fermă și să continue să lucreze la ea pentru a se dezvolta și pe viitor sa le-o dea și copiilor lor?
18. Fermierii au pensii și cam cat ar fi?
19. Care ar fi salariul unui fermier angajat?
20. Cat de mult se progresează cu o asemenea afacere pe an de la zero, adică ca exemplu primul an avere estimată 100k euro, al doilea an 300k ș.a.m.d?
21. Voi preferați agricultura dinainte sau cea din viitor robotizată?
22. In 30 de ani cam cat s-ar progresa cu o asemenea afacere?
23. De la ce vârstă se poate incepe o asemenea cariera? Merge de la 18?
24. Care sunt cele mai bune mărci de utilajele ca tractoare, combine și tot ce mai exista in agricultură?
25. Cam cate ore ați lucra zilnic la ferma și cam cate zile pe săptămână?
26. Cam care ar fi bugetul minim pentru a incepe o astfel de cariera dar să ai progres mare de la an la an?
Ce ziceți, merita să mă axez pe asta?
E de viitor?
Vreau argumente pro și contra pentru aceasta afacere și alte lucruri pe care ar trebui sa le știu înainte să mă apuc de asta.
Vă rog să îmi răspundeți cu seriozitate și la toate întrebările daca se poate și alte lucruri pe lângă ce am scris eu dar sa facă parte din acest subiect.
Nu mă supăr daca îmi lăsați linkuri de la videoclipuri se pe YouTube sau site-uri care ar putea să mă ajute cu asta.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Te pot ajuta cu raspunsul la cateva intrebari:

1. E o idee buna de viitor, mai ales ca Romania are un pamant bun. Bineinteles ca agricultura va evolua im viitor si va trebui sa te aliniezi noilor standarde.
3. Trebuie sa ai un capital, o sursa de bani pentru afacere, cum ar fi capitalul propriu (proprii tai bani). Firma trebuie inregistrata la Registrul Comertului si alte procedee de infiintare a unei firme.
6. Pentru inceperea unui business sunt buni si 500 de euro, dar pentru extinderea lui vei avea nevoie de mai multi bani.
11. Bucurestiul ar fi un loc bun, ai putea avaea afacerea undeva in afara orasului si vei fi conectat tot timpul cu orasul.
12. Banii se atrag din capital. Capital propriu, banii pe care ii poti investi tu, sau atragerea de capital strain, cum ar fi imprumuturi la banci sau vinderi de actiuni. Nu exista o suma maxima.
13. Agricultura va ramane un domeniu esential pentru ca fara agricultura nu putem trai.
14. Un liceu economic si o facultate precum ASE din Bucuresti. (Pe langa agricultura, trebuie sa inveti lucruri esentiale despre afaceri pentru ca altfel afacerea nu va prospera)
17. Depinde ce vor vrea ei. Daca ei vor vrea si au ocazia sa lucreze pe bani frumosi in Occident o vor face. Dar da, pot ramane la ferma.
18. Depinde de fermier. Daca vrei o societate comerciala (o afacere, o firma) nu-ti pune problema de pensie, vei avea bani din ceea ce faci cu afacerea
21. Agricultura poate fi facuta oricum, dar trebuie respectate unele standarde moderne.
23. Da, de la 18 ani in sus.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei cam multe. Ai spus că stai pe gânduri. Mai gândește-te înainte să ceri aici o lucrare de doctorat.

| Ionicaestecher123 explică (pentru sadrian46):

Sincer nu știu ce cauți tu aici, daca eu vreau sa aflu aceste chestii și tu nu vrei, puteai sa te uiți dar nu m-ai lăsai comentariul asta aiurea

| MagdaaaaX a răspuns:

300.000 euro este foarte putin pentru un astfel de business, utilaje si teren. Foarte putin.
Parerea mea este ca NU e ceva de viitor. Dupa cum vezi si tu, domeniul acesta merge din ce in ce mai prost din multe cauze, printre care si schimbarile climatice. Daca doresti sa te bagi in business candva, recomand domeniul turismului sau imobiliare, iar agricultura sa ramana doar o pasiune.

| Ionicaestecher123 explică (pentru MagdaaaaX):

Pai ce business as putea sa deschid în sumă de 300.000 de euro?

| MagdaaaaX a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Lasa mi un mesaj pe Instagram (magdaaaa.x) si iti pot da cateva idei.