| Jigokunokishi a întrebat:

Am de facut un proiect la scoala, trebuie sa-mi infiintez o afacere fictiva. Eu am ales sa-mi deschid un salon de tatuaje si trebuie sa-mi fac plan financiar etc. si trebuie sa fie cat mai realist posibil. As vrea sa stiu cam cati bani ar trebui investiti la inceput pentru achizitionarea mobilierului, vopselurilor,aparatelor... in afara de spatiu ca ala a zis profu` ca la inceput il inchiriem. Apoi cam cat timp ar dura sa deschid afacerea cu to cu amenajarea salii,obtinerea aprobarilor,crearea unei firme... si cam cat ar costa toate aceste hartii de care am nevoie? Astea mi-a venit in minte, daca mai stiti ceva care e imporant va rog mult sa ma ajutati cu un comentariu. Multumesc anticipat. P.S. Ofer funda celui mai bun raspuns.

1 răspuns:
| Andrei_Catalin_1993_t5yx a răspuns:

O singura mașină de tatuat costa de la 300 lei in sus depinde cat de performanta este, câte ace are și tot așa, o masa gen masaj ajunge pana in 500-1000 lei depinde de gusturi, un spațiu de închiriat cu o poziționare cat de cat buna te ajunge undeva la 200-300 e lunar, actele sunt la fel că la un coafor/frizerie deci cam cu 2000 lei scapi, îți cumperi 2 mașini de tatuat, închiriezi o masa la un tatuator pe cu 150-200 e lunar, iar o masa o tii pentru tine(dacă ești artist și știi) daca nu o închiriezi și pe a 2a tot așa să îți scoți banii de chirie, deci daca dai masa cu 200 e, ai 400 lunar plătești 200-300 chirie ramai și tu cu puțin acolo!