| Alinaaacv a întrebat:

Salut,am o întrebare. Daca vreau sa-mi deschid propria mea afacere un barber shop (salon) ori sa-l iau de la 0 eu ori prin franciza, eu fiind patronul cu ce trebuie sa ma ocup in aceasta afacere cat mai concret? Si trebuie sa am diploma de frizer sau sa am liceul terminat ca sa mi deschid afacerea? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca propietarul unei afaceri tu nu trebuie sa muncesti tu in ea, mai ales daca este vorba de o specialitate la care nu te pricepi, cum este frizeri si barbierit, fiindca poti angaja frizri profesionisti care sa munceasca pentru tine.
Tu in schimb, ca propietar, ai obligatia sa ai locatia, sa ai tot echipamentul necesar unei frizerii, sa ai toate certitificarile si aprobarile de la Sanepid, electricitate, apa si gunoi, medicina muncii, asigurare, pompieri samd.
Evident trebuie sa te asiguri ca ai bani macar pentru urmatoarele 6 luni, sa platesti chiria spatiului, toate facturile de apa, curent, asigurare si salariile frizerilor, pe care trebuie sa-i angajezi legal.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Ba da, trebuie sa ai si contabil, dar poti apela la o firma de contabili, fara sa-ti angajezi tu unul, in firma ta.