| Bailando a întrebat:

Buna ziua,

Am facut "greseala" sa investesc in fonduri mutuale la ING iar acum vad niste tranzactii ciudate a caror denumire ma depaseste.

Tranzacțiile sunt:

8 martie >- incasare: +200 RON (suma minima)
13 martie >- decontare ordin cumparare: -199.29 RON
14 martie >- reglare sold cont numerar: -0.71 RON

Poate sa imi spuna cineva ce inseamna, va rog, tranzacțiile astea?
Am pierdut banii?

Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar te poate lamuri cineva de la Ing dacă nu în agenție chiar din call center. Că aici pe TPU o să o dea unii în conspirații despre fondurile de investiții.

| siriusblack98 a răspuns:

Mare greseala. Astea nu sunt facute sa imbogateasca omul, doar sa-l pacaleasca sa bage bani ca partenerii ING de la Goldman Sachs Asset Management ce isi desfasoara activitatea pe piata de investii sa se foloseasca de banii naivilor in loc sa investeasca la risc banii companiei. Banutii aceia pe - si + din contul tau ca sa simplific lucrurile pe intelesul tuturor, reprezinta fluctuatiile pietei de investii la bursa. Adica:
Colaboratorii ING investesc acei bani depusi de tine in stocuri diverse la bursa ( actiuni, obligatiuni, fonduri monetare ). Tu prea mult nu o sa castigi niciodata indiferent cat de mult creste valoarea produsului in care au investit ei din 3 motive:
1. Sumele investite sunt de regula foarte mici, sub 500 euro.
2. Exista niste taxe de mentenanta.
3. Profitul se imparte intre tine, Goldman Sachs si ING.
De regula atunci cand investesti sa zicem 500 de lei ( e doar un exemplu ) in fonduri mutuale, nu o sa iti mai recuperezi nici macar banii decat daca ai un gram de noroc sa-i scoti treptat putin cate putin asta deoarece ING nu iti ofera garantia acelor bani investiti de vreme ce cotatiile cresc si scad continuu.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

De 8 martie ai primit 200 ron
pe 13 martie s-a intamplat ceva cu ei