| Ionel893 a întrebat:

Buna ziua stimate comunitate.
Am și eu o întrebare de ordin financiar.
Intre anii 2017... 2022 într-un cont bancar am primit mai multe tranzacții de la diferite persoane,rude,prieteni de familie, cunoștințe, persoane apropiate una peste alta in cont s-au adunat câțiva bani, întrebarea este alta: Poate ANAF să mă verifice și să mă ia la întrebări ce sunt cu acele tranzacții și cu acei bani? Sumele erau mici 50... 100lei rar cate o sumă peste 1000lei.
Sunat câteva sute de tranzacții în total nu am numărat exact.
In acest moment nu sunt bani in cont.
Vă mulțumesc.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu ai de ce sa intri in vizorul ANAF deoarece nu esti evazionist, la sume de genul 50 si 100 de lei, sa fim seriosi ce evaziune este aceasta? sa te cheme la anaf sa le dai explicatii, ce or sa faca?

Eu as invita inca o data ANAF sa isi miste fundul din birouri pe teren, sunt mii si zeci de mii de afaceri mici in Romania care nu declara ca au vandut decat de 100 de lei pe an, in conditiile in care oamenii astia au o mana de angajati si traiesc ei si familiile lor de pe urma acestor mici afaceri.
Dupa aceea invit ANAF sa intre in marii evazionisti care trag in jocs economia tarii prin nedeclararea operatiunilor pe care le fac! Sunt atatea parghii pe care mafiotii acestia le cunosc si fraudeaza statul!

| Violleta2022 a răspuns:

ANAF poate verifica toate conturile bancare cat si in cel de paypal, fiindca au aceasta autoritate si evident cand apar sute de tranzactii, inseaman ca sunt ilegale, exista sute de rude care sa-ti dea tie bani, fiind evidnet ca sunt bani furati de pe alte carduri bancare.

| Ionel893 explică (pentru Violleta2022):

Exclus total furat bani, sunt tranzacții de la persoane cont to cont, in decursul timpului aceleași persoane au mai trimis bani, nu este nici o ilegalitate...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionel893):

Daca intri pe mana anaf-ului se vor face verificari incrucisate sa se vada de ce ai primit atat de multi bani de la oameni care te-au angajat si nici nu le-ai oferit serviii de munca, dar ai primit bani pe gratis.
Aici vor putea fii interviuri si fiecare declara de ce te-a platit in cont si pentru ce anume.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionel893):

Ai contracte de servicii cu aceste pserosne care ti-au transferta banii in cont?
Cum, justifici prezneta acestor bani in contul tau?
Ca de era de la 1-2 persoane erau credibile, dar sute de tranzactii, sunt condierate "ilegale" si intri la verificare amanuntita, banci, contracte, marfa, declaratii de la cei care te-au platit, de ce au facut-o samd.

| Ionel893 explică (pentru Violleta2022):

Daca in 5-6 ani de zile trebuie sa nu ai mai mult de 1-2 tranzacții că este ilegal, atunci pentru ce mai e contul bancar? Le pot justifica simplu: am făcut video chat și mi-am arătat...p..la pe messenger atunci pot sa verifice asta sa intrebe pe fiecare ce au văzut... Mi-se pare notoriu sa dai explicație pentru ce am primit 50lei in cont de la cineva. Când sunt alții care învârt milioane in cont.pe aia nu.i vad?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionel893):

Daca ai fii primit doar 50 de lei de la cineva, nu s-ar lega nimeni d e tine, dar cand sunt sute de tranzactii, atunci esti suspicios si poti intra la investigatii incurcisate, cu cei care ti-au transferat banii.
Se pare ca nu ai avut firma, nu ai dat facturi legale ca s aprimesti banii legal, deci acele SUTE de tranzactii sunt suspicioase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionel893):

"cum 13 ore | Ionel893 explică (pentru Violleta2022):
Daca in 5-6 ani de zile trebuie sa nu ai mai mult de 1-2 tranzacții că este ilegal, atunci pentru ce mai e contul bancar? Le pot justifica simplu: am făcut video chat și mi-am arătat...p..la pe messenger atunci pot sa verifice asta sa intrebe pe fiecare ce au văzut... Mi-se pare notoriu sa dai explicație pentru ce am primit 50lei in cont de la cineva. Când sunt alții care învârt milioane in cont.pe aia nu.i vad?"

Tu nu ai inteles nimic din ce ti-am esplicat pana acum!
NU are importanta cate trazactii ai, ci JUSTIFICARE cu acte legale, de ce ai fost platit tu de atat de mulet persoane.
Nu intereseaza pe nimeni messangerul tau ci DOCUMENTELE LEGALE si contarctele de prestari servicii, caiaic este clar ca nu-i vorba de un mic ajutor de bani, ci de transferuri foarte multe si dese, deci o activitate ilegala, fara acte, posibil santaj, posibil vanzari de droguri... Eu nu stiu de ce te-au platit astia pe tine, doar dau exemple de posibile scenarii fiindca cei de la Politiaasta vor investiga, natura si proveninta acestor transferuri foarte multe.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu stii ca aia cu milioane in cont nu intra niciodata la apa?
Pentru ca au acoperiri legale, au contracte cu clientii...pe cand la tine nu exista nimic, doar multi bani care ti-au intrat in cont, in decurs de 5 ani si asa cum sun astia de la ANAF, tu trebuie sa ai documente legale de provinienta a banilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine ignori aiurelile scrise de Violetta. Spre exemplu cred ca ea nu iese niciodata in oras cu prieteni spre exemplu si sa le dea bani inapoi daca plateste unul cu cardul. Si nici nu are colegi de munca sa le transfere 30 lei pentru cadoul unui alt coleg. Si incearca cumva sa ceara atentie ca s-ar pricepe.

In fine, daca nu exista suspiciuni ca banii provin din ceva activitati comerciale/ spalari de bani/ fraude fiscale nu il intereseaza pe anaf ca tu ai platit bauta cu cardul si Vasilica ti a dat partea lui a doua zi cand s-a trezit.

| Ionel893 explică (pentru suntserios):

Asta ziceam și eu... daca era ceva ilegal și nu este se sesizau de mult. Din 2016