| June20 a întrebat:

Salutare! Pt pasionatii de Crypto s-au cei care au totusi habar mai mult decat mine. Recent mi-am instalat o aplicatie de trading si mi-am pus cativa lei sa vad efectiv cum functioneaza, sa ma obisnuiesc cu butoanele, am inceput efectiv de la 0. Exista totusi ceva ce nu inteleg si anume volumul pe care il setezi raportat la suma din sold pe care o ai. Aveam 120 lei si am zis sa cumpar un volum de 50.00. Toate modificarile ulterioare cumpararii, de trend, imi impactau acea suma totala de 120 lei, de unde deduc ca mi-a luat toata suma si nu doar o parte din ea. De unde pot controla chestia asta, sa vad efectiv, de ex daca am 1000 ron in cont sa vad cat imi permit sa investesc din suma asta in moneda x si cat imi permit sa investesc in moneda y
La valoare contract imi apare volumul de 50.00 si o suma care depaseste mult ceea ce aveam eu in sold, deci tind sa cred ca nu aceea este suma per 50.00, din moment ce eu am putut cumpara cu mai putini bani.

De asemenea, de ce exista un volum minim prestabilit la unele monede? La unele poti porti de la 0.001, la altele de la 50.00 etc

Si ce inseamna 50.00? 50 de bucati, 50 de monede, unitati?

Multumesc foarte mult, ma documentez temeinic, nu o sa investesc cu nivelul de cunostinte pe care il am acum. Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce aplicatie? Astea de regula sunt de evitat, mai bine mergi pe un clasic buy & stake, manual.

| June20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vad de ce ar fi de evitat, e aplicatie de tradinig cum e eToro doar ca acolo lucrurile sunt la alt nivel. Astept totusi un raspuns la ce am intrebat de la cei care sunt in domeniu happy merci

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru June20):

E de evitat fiindca - la fel ca si la eToro - te fac din chestii mici, comisioane ascunse prin vreun colt de ToS. Ai citit in detaliu termenii si conditiile serviciului? Intelegi cum functioneaza tradingul respectiv? Sint de evitat fiindca e mult mai usor sa pierzi TOTI banii decat in mod traditional. Uite, ca sa iti dau un exemplu - am cumparat CRPT de vreo 260 EUR la sfirsitul lui 2020. Intre timp scazuse si sub 100, nu m-am agitat. Ieri a crescut pana pe la 800. Daca mi-era de profit, il vindeam atunci. Sau in primavara lui 2021, cand urcase pe la 850. Pe trading trebuie sa intelegi extrem de bine ce faci, altfel daca mergi pe mina aplicatiei "la ghici" ai sanse mari sa iti faci praf toata investitia. Nu mi-o lua in nume de rau, eu iti zic lucrurile cum stau.

| LoveSleep a răspuns:

Cum se numeste aplicatia?