| andrei15261 a întrebat:

Buna ziua. Am o intrebare legata de vanzarile online. Am un magazin online unde vand diferite produse luate de pe eMag. Firma nu am si am inteles ca sunt destul de urate sanctiunile daca nu vinzi pe persoana juridica. Am inteles ca daca nu vinzi in mod regulat nu te consideri ca comerciant si nu iti trebuie firma. Intrebarea e, cat inseamna in mod regulat? Am in medie o comanda sau doua, cam la 2 zile. Pot sa fiu sanctionat?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Intrebarea e, cat inseamna in mod regulat? Am in medie o comanda sau doua, cam la 2 zile. Pot sa fiu sanctionat? "

Ca sa nu poti sa fii sanctionat, nu trebuie sa fii comerciant, si conform legii si conform uzantelor ce decurg din ea!
Tu faci asta ca si ocupatie, deci esti asimilat comerciantilor si este musai sa te inregistrezi ca atare! este usor periculos ce faci! pentru ca esti considerat evazionist!

Nu trebuie sa imi zica asta cineva, cineva care sta in spatele lui ChatGPT, astea le cunosti daca stai in mediul online, daca ai vandut macar 1 data in viata ta si daca ai cumparat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O comanda la 2 zile înseamnă deja că faci comert și fără să ai o firma sa plătești taxe și impozite înseamnă evaziune fiscală deja.