| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma lamureste? Daca firma X cumpara 5 produse de la acelasi furnizor sau de la furnizori diferiti si le vinde catre persoane fizice, juridice etc, care le cumpara pentru nevoi proprii atunci firma X face comert cu amanuntul.
Daca o persoana juridica, doreste sa vanda bunuri cumparate dintr-un magazin cu vanzare cu amanuntul, legea ii interzice acest lucru.
NU INTELEG]
Cei care cumpara din exterior marfa de prin tot felul de magazine care vand ..cu amanuntul,, n au voie sa faca asta?
dar acele magazine de la sate, angrouri sau. care cumpara produse din supermarket si le vand mai scump...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu la ce lege te referi si n-am auzit de o asemenea lege.
O persoana juridica, care are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul, se poate aproviziona de la orice furnizor, persoana juridica sau fizica, totul este sa o faca in mod legal si cu documente.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Supermarket-urile au dreptul sa vanda si en gros si en detail. Cand fac factura ei (cei de la super, hiper, etc) vand cu un pret mai mic si adauga numai TVA-ul si nu pun adaos comercial. Magazinele en detail nu au dreptul sa faca asta si nici nu pot pentru ca ar pierde foarte mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Legea 12 din 1990 avem:
Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
[...]
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;
[...]

Art. 2
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
[...]
b) faptele prevazute la lit. c) si f), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 700 lei la 1.250 lei;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Daca o persoana juridica, doreste sa vanda bunuri cumparate dintr-un magazin cu vanzare cu amanuntul, legea ii interzice acest lucru. "
Fals.
Care lege?