| Bucuruzzz a întrebat:

Intenționez sa deschid un magazin online in urmatoarele 2 săptămâni. Legat de acte o sa mi le faca avocatul. Dar pana e oficial totul, pot incepe sa cumpar ceea ce imi trebuie? Adică imprimanta, cutii si chestii de genul? Ca atunci cand firma exista si in acte sa cumpar doar ceea ce vreau sa vand de la furnizor si sa incep mult mai repede. Sau trebuie totul sa fie cumpărat pe persoana juridică? Chiar daca nu vad de ce, ca nu vand imprimanta sau cutia, sau cum se procedeaza? In rest m-am documentat si tot o fac de cateva luni doar ca asta e singura chestie pe care n-am inteles-o.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca le cumperi, le cumperi din banii proprii. Poti folosi bunuri proprii pentru firma, dar alea ramin bunuri personale si nu le poti baga ulterior la cheltuieli. Cu contabilitatea nu te-ai interesat? Cine se ocupa? Ar fi trebuit sa te lamureasca ei. Daca esti din Iasi sau Bucuresti, posibil si Cluj, s-ar putea sa iti pot recomanda eu o firma care se ocupa de conta/HR/juridic.

| Bucuruzzz explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc. Are mai mult sens acum.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de infiintarea firmei nu poti cumpara pe aceasta, deoarece nu exista. Poti cumpara personal si apoi le vinzi sau inchiriezi firmei.

| dinaprilie a răspuns:

Ce nu poti sa faci cu banii tai? Orice!