| SauachiSan a întrebat:

Buna! Se poate da comanda de pe Shein prin firma, ca persoana juridica? Si cum se face asta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

De pe Shein nu se poate face comanda, ci se CUMPARA cu plata online.
Ca sa cumperi pe firma, trebuie sa-ti faci cont de firma pe Shein, apoi alegi marfa care o doresti, faci cumparatura si platesti cu cardul bancar al firmei tale.

La sosirea coletului in tara, marfa de pe Shein vine insotita de factura si tu vei fii chemat la vama sa platesti Taxa de import si TVA 19 %, la valoarea marfii cumparate.

| Ahhhhhhhhhhhhh a răspuns (pentru Violleta2022):

Ați comandat pe firma? in cat timp vin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ahhhhhhhhhhhhh):

Ti-am mai spus ca nu se comanda, se cumpara cu plata facuta online, pe loc.

De pe Shein am cumparat cateva lucuri personale, dar cumpar foarte multe online, pentru companiile pentru care lucrez, de pe diverse site-uri internationale, totul facandu-se online.
Procedura de cumparare este aceeasi, doar ca trebuie sa platesti taxe de import si TVA, cand soseste marfa in vama.

Marfa de la Shein (vine din China) si ajunge la destinatie in 2-3 saptamani in perioada normala, dar inainte de Paste si CRaciun, se poate ajunge dupa 3-4 saptamani, fiind extrem de aglomerat.

| Ahhhhhhhhhhhhh a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum fac contul pe firmă? din câte am văzut când îți faci cont nu scrie să bagi datele firmei.sau cu extrasul de cont și cu chitanța de la vamă și tva te înregistrezi pe firmă

| Ahhhhhhhhhhhhh a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspunsuri!

| annna1 a răspuns (pentru Ahhhhhhhhhhhhh):

Asta ma intereseaza si pe mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ahhhhhhhhhhhhh):

Nu am cont de firma pe Shein, dar banuiesc ca trebuie sa selectezi de la incpeut, cand iti faci cont, ca-i bussiness account.
Oricum marfa cumparata vine cu o factura si cu chitanta din banca, dovedind plata in lei, conversia facandu-se automat.
Apoi mai ai chitanta de la vama care scrie pe ea cat la suta este TVA-ul, stamp duty si taxe.

| Ahhhhhhhhhhhhh a răspuns (pentru Violleta2022):

Da dar dacă faci comandă de vreo 500 de lei spre exemplu îți vine acasă, nu la vamă.iar în colet nu primești factura.Cand faci contul nu te întreabă dacă vrei să faci cont de bussiness

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ahhhhhhhhhhhhh):

Nu stiu amanunte, ti-am spus ca nu am cont de business pe Shein, doar personal dar trebuie sa citesti ce au postat ei pe site.
Daca nu dau factura, atunci nu ai document legal care sa dovedesca ce ai cumapart, de unde ai cumparat, cat ai platit pe bucata samd.