| Georg13 a întrebat:

Am vorbit cu mama sa faca o rata pentru un telefon la Altex. Ea lucreaza la o firma privata iar salariul este minim pe economie. La actele necesare ne cere copie dupa CI, plus "Acordul ANAF completat si semnat in original". Ce e asta? Inainte trebuia adeverinta de salariat, acum ni se cere documentul asta. Cum il ia, de unde, ce inseamna? Nu am mai auzit de el.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand mama ta munceste pe cel mai mic salariu si abia are bani de mancare, ar insemna inconstienta totala sa faca un imprumut pentru a lua un telefon in rate, pentru ca-l platesti dublu sau chiar triplu, pana la terminarae ratelor.
Cum un telefon nu este vital unei persoane, cred ca se poate si fara telefon sau cu unul foarte iesftin, daca este musai sa fii sunat sau sa suni tu.
Cand sunteti atat de saraci, nu va cumparati telefoane in rate!

| Georg13 explică (pentru Violleta2022):

Oare de ce tebuie romanul sa judece inainte sa cunoască situatia, nu stiu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georg13):

Pentru ca cineva trebuie sa le spuna si realitatea in fata!
Aici nu-i vorba de judecat in sensul "condamnat", ci de a trage un semnal de alarma, pentru ca cel care solicita habar nu are care sunt dobanzile la cumparaturile luate pe credit si cu un salariu minim pe economic, este un efort urias sa cumpere chiar si un telefon.

| DumitruS a răspuns:

Nu stiu de unde il ea dar iti recomand din suflet sa nu faci rata la telefon. Sau daca faci, vezi sa fie fara dobanda. Risti altfel sa platesti dublu pe un telefon care in doi ani se va devaloriza complet.