| Iamnimeni2912 a întrebat:

Anul acesta termin liceul si dupa ce iau bacalaureatul vreau sa depun cv pentru un post de stewardesa. Imi puteti recomanda o agentie care se ocupa cu pregatirea cvurilor?
Este cineva cu experienta in domeniu sa-mi impartaseasca povestea? Ce ma sfatuiti sa fac?
Imi doresc foarte mult sa reusesc in acest domeniu, doar ca sunt putin panicata, nu stiu. Am problema ca stau departe de Bucuresti si nu stiu cum o sa ma descurc cu chiria, pentru ca nici nu prea am o stare extraordinara financiara si ai mei nu pot sa ma ajute. Dupa cat timp iau primul salariu si cat va fi acesta ca incepatoare? O sa imi permit?
As dori sa-mi impartasiti experientele personale! Acesta este doar un plan, dar vreau sa devina realitate de aceea cer un sfat! Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| Directioner99 a răspuns:

Urmareste-le pe Stefana Suciu si Maria Vigheciu(Anaisbaby), ele au fost stewardese si fac vloguri pe subiectul asta.Au facut vloguri tip Q&A, urmareste-le si o sa ti raspunda la intrebarile tale

6 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Deci cum? Termini in curand si nu stii sa faci un CV?
Sunt firme care recruteaza stw, cauta-le pe cele serioase. Eventual poti aplica si pe site-ul companiilor aeriene, vezi daca iti raspunde cineva si te directioneaza spre vreo firma cu care lucreaza ei. Trebuie sa fii inalta, oarecum frumoasa, fara tatuaje, sa stii engleza la perfectie, unii cer si o a doua limba straina la perfectie. Si..sa stii sa innoti! Obligatoriu. Stiu ca se fac niste cursuri, dar nu stiu cine suporta cheltuielile, angajatorul sau tu. P-acasa nu prea stai, o sa fii mai mult pe drumuri. Asta nu e meserie de viitor, poti fi cativa ani, daca te schimbi fizic, baga pe alta. Salariul e bunicel, cred ca peste 1000 euro, si e raportat la sacrificiile depuse, adica nu esti la sol de craciun, revelion, weekenduri, pe ai tai ii mai vezi prin skipe.

| Directioner99 a răspuns (pentru Sonia822):

Enfgleza trebuie sa o stii la un nivel mediu cat sa poti comunica cu pasagerii.nu la perfectie neaparat.Salariul e in functie de cate zboruri ai pe luna.

| Sonia822 a răspuns:

..deasemenea, exista riscul sa te imbolnavesti ca urmare a radiatiilor. Nivelul de radiatii din avion e urias. De 55 ori mai mare decat o radiografie dentara.

| Directioner99 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci scoala de aviatie, 1500€ costa.Nu poti sa tii depui cv la firmele romanesti fara sa ai o scoala de aviatie terminata

| Iamnimeni2912 explică (pentru Directioner99):

Eu am inteles ca sunt agentii in Romania care dupa ce te recruteaza faci scoala la ei, dar cu obligatia sa ramai 2 ani la ei pentru a acoperii cheltuiala!

| Directioner99 a răspuns (pentru Iamnimeni2912):

Agentiile din afara Romaniei sunt asa.din cate stiu, acolo nu trebuie sa ai neaparat o scoala ci te invata ei tot. faci training