| Gεσяgιαηαα a întrebat:

Ca liceu vreau sa aleg filologie.Iar ca meserie nu pot alege intre avocat, stewardesa si farmacist.
Vreau o meserie cu un salariu bun si unul care sa imi permita sa calatoresc in lume.

Ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
| CriCri04 a răspuns:

Hm. eu voiam sa ma fac stewardesa, si din nestiinta am dat la filologie. dar pe parcurs am aflat ca, ca sa ai un avantaj sa zic asa, ar fi indicat sa dai la scoala militara, unde nu as fi rezistat cu siguranta. altfel, fiind putine locuri si multe candidate, ti-ar trebui mai multi verzisori sau, ceva pile. intr-adevar calatoresti mult, castigi bine, dar nu prea poti trai notiunea de "week-end, sarbatoare" sau "familie", deoarece aceasta slujba este destul de obositoare mai ales daca esti o familista convinsa laughing.
cu toate astea, e o meserie foarte faina intr-adevar...

| Kasia a răspuns:

My dear, daca vrei farmacie nu ai ce cauta la filologie.ai idee din ce se da? iti trebuie chimie! chimie pe care la filologie nu o faci mai deloc.+biologie pe care la fel nu o faci.
vrei farmacie, du-te la stiintele naturii/bio-chimie.
cat despre a fi stewardesa...nu stiu, in primul rand trebuie sa te asiguri ca esti inalta.ai un aspect palcut(foarte placut) si iti trebuie limbi straine.
cu avocatura nu prea ai ce face in tara noastra daca nu ai pile.

| InsertName a răspuns:

Scuze,logica s-a pierdut, ca sa te faci farmacist trebuie sa te duci la stiintele naturii, pentru avocat este recomandat sa te duci la stiintele sociale.
JURNALIST- iti ofera posibilitatea sa calatoresti si sa vezi lucruri noi, daca ai noroc sa ajungi departe o sa ai multi bani si daca iti place..grozav big grin.