| anonimulconfuzz a întrebat:

Buna ziua, as avea nevoie de niste sfaturi.
Pe scurt sunt student la facultatea de litere (Norvegiana-Engleza) in primul an, primul semestru si am 19 ani.

Am aceste diplome in plus pe langa cea de bac: CAE nivel C2, antrenor de fitness, Antrenor Personal (este cu un grad ridicat) si ECDL.

Problema este urmatoarea: nu am vrut niciodata sa vin la facultate dar am venit pentru parinti si pentru ca ma gandeam ca poate o sa imi placa dar sunt cei mai mizerabili luni din viata mea pana acum. Inainte sa vin mi-am intors viata in ultimii doi ani, de la stat pe calculator zile intregi la obtinerea acelor diplome, mi-am transformat corpul ca sa fie atractiv, mergeam la antrenamente zilnic dar de cand sunt in Cluj totul este *negativ*.

As dori sa ma las de facultate deoarece am si un plan, chiar mai multe, ca sa imi iau un loc de munca relativ okay.

Ideea ar fi sa imi creez o agentie de Video Editing si Graphic Design deoarece am experienta multa in aceste domenii (5 ani respectiv 3 ani) si am lucrat cu niste clienti in trecut dar si in momentul de fata si intre timp sa ma angajez la o sala unde voi lucra ca antrenor personal si voi lua cienti.

Dupa ce am un job ca antrenor si clienti si adun peste 1000 de euro pe luna as incerca sa duc firma tatei mai departe (de bungee jumping si carusel pentru copii la parcuri de distractii) si cumva sa duc si firma mamei (Tricoteaza haine handmade) tot mai departe dar nu stiu daca voi reusi sa coordonez o afacere unde in general femeile se pricep la tot si este ceva in ce nu am experienta.

Stresul meu este imens acum, nu am job, am fost oferit joburi dar una oferea 1500 de lei pe luna alta 2100 iar noi dam pe factura de curent 3000 de lei pe luna si trebuie sa intretin in viitor o casa destul de mare cu multe cheltuieli iar parintii mei sunt peste 55 de ani deci nu am mult timp la dispozitie.

Cu toate ca am dezvoltat niste abilitati chiar cautate in ziua de azi ma simt in urma si am nevoie de venit destul de mare cat mai repede.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa ma las de facultate din semestrul 1 deoarece facultatea de litere chiar nu cred ca ma va ajuta si nu fac fata la Norvegian si caut o sala in orasul meu natal care cauta personal si antrenor si sa imi urmez planul?

Eu sunt destul de decis dar vreau sa aud si multe opinii, am sprijinul parintilor cu conditia ca anul urmator ma apuc de o facultate fara frecventa tot de la UBB si incerc sa iau ceva diploma.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand ai avut timp sa prinzi atata experienta? Abia ai 19 ani. Ceva din ce scrii aici, pute cam rău.

| anonimulconfuzz explică (pentru darrio2007):

Cum sa fie greu sa prinzi atata experienta? De la 14 ani te pui sa editezi video-uri, da sunt naspa rau cele din perioada aia da tot faci si faci in continu pana iti poti face elemente customizate pentru tine si alti clienti. Si dupa aia de la 16 ani te pui pe photoshop si canva si faci pentru afacerile parintilor banner, diplome, flyere, carti de vizita etc si prinzi experienta.

E destul de simplu nu cred ca pute nimic

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Ok.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu ai doar 19 ani, unde ai facut tu experinta de 5 ani?
Acum 5 ani erai la scoala generala!

| anonimulconfuzz explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca am calculator si nu era greu sa editez video-uri? Da erau foarte naspa si abia stiam lucruri da cu timpul tot capatam experienta si la 15 ani nu mi se pare atat de greu sa inveti video editing iar dupa de la 16 sa te apuci intre timp de proiectat diplome, flyers, carti de vizita, postari pe social media, Facebook banners etc.

Erau niste video-uri foarte simple si acum cu timpul au devenit tot mai complexe, pana la punctul in care ma consider destul de bun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Chiar nu are nici o relevanta ca te consideri tu foarte bun, ca asta nu este profesionalism ci amatorism, asadar nu te angajeaza nici o firma profesionista doar pe ce crezi tu despre tine.
Din astia care editeaza singuri poze si video-uri sunt cu milioanele, dar nu este o profesie ca si eu pot face lucrul asta. Nici sa faci carti d evizita si alte proiecte scrise.
Eu spuns a fii mai modes, daca vrei sa te angajeze cineva, ca ajungi la interviu si te faci de rusine.

| anonimulconfuzz explică (pentru Violleta2022):

Nu ma consider eu bun, ma considera altii buni.
Daca cineva este multumit de serviciile oferite si nu are reclamatii, din contra ofera laude si te recomanda la prieteni/cunostinte inseamna ca ceva tot stii, chiar daca nu esti foarte bun esti cel putin peste majoritatea celor care sunt in acest domeniu.

In orice domeniu gasesti milioane de persoane.

Vorbind de interviuri, am participat la numeroase si nu pot sa spun ca m-am facut de rusine la nici una, nu inteleg ce legatura are faptul ca ma consider competent la ceva cu felul in care ma prezint la un interviu, din contra daca cumva au nevoie de serviciile pe care le ofer si observa ca sunt sigur pe mine si pe munca mea dau impresie buna.

Poti face lucrul acesta da nu la nivelul pe care cineva care se ocupa asa ceva poate, lipirea clipurilor o pot face unii dar altii nici atat.
Editarea pozelor consta in mai mult decat pur si simplu schimbarea contrastului sau a luminozitatii etc si ambele sunt profesii bine platite.

Ideea e sa nu fiu un freelancer ci sa am o agentie prin care imi creez o imagine buna si renume astfel am mai multe sanse si ocazii pentru a gasi clienti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Da-mi voie sa ma indoiesc de cat de bun esti tu, ca de erai atat d ebun erai arhi-cautat de angajatori si nu mai bantuiai tu pe forumrui de copii, unde te lauzi singur.
Sunt angajator, asta fac, angajez IT-isti de orice fel, dar ii puric inainte sa vad cat stiu ca lauda asta de sine imi pute urat si nici caracterul nu-mi place. prefer oamenii modesti, care demonstreaza ce stiu nu afirma ca au experinta de 5 ani, cand ei acum 5 ani erau la scoala generala.
Mai taie din minciuni, daca vrei vreodata sa te angajeze cineva!

| anonimulconfuzz explică (pentru Violleta2022):

Si ce face un angajator de itsti pe forum de copii?

Am si eu banuieli o data in viata si vreau sa aud opiniile persoanelor din afara vietii mele personale fara sa stie lumea cine sunt de aia sunt pe forum.

Nu e greu sa iti faci experienta in zilele astea in special cu lucrul pe calculatoare. Nu sunt it-ist sunt editor de video-uri si proiectez flyere diplome si carti de vizita cum am zis mai devreme.

Cea mai mare problema pe care o am e cum ai zis tu, gasirea clientilor dar o data ce ii gasesc vor sa lucreze cu mine in continuare.

Ce sa tau din minciuni? experienta capeti cand incepi ceva, daca eu azi ma pun pe HTML si invat coding inseamna ca peste 5 ani o sa am 5 ani de experienta, faptul ca acum un an am inceput sa fac pe bani ceea ce fac si pana acum faceam pentru mine e un fapt total diferit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Eu face educatie copiilor si tinerilor care au nevoie de ajutor si le arat minciosilor ca pot fii prinsi cu usurinta!

Cu minciuna nu ajungi prea departe in viata, asta iti garantez eu si vei vedea curand ca-ti va aduce numai necazuri in viata.
In ce privesc minciunile spuse angajatorilor, o sa ai cele mai mari surprize din viata ta, ca se dau calificative, se dau referint si ajung de rasul lumii.
Se cheama mitomanie, boala pe care o ai!
Mai taie din minciuna cu experinta aia ca nu este credibila deloc, poate pentru copilasi, dar pentru adulti si in special profesionisti, categoric nu!

| anonimulconfuzz explică (pentru Violleta2022):

Daca eu ma pun sa editez cate un video pe luna si fac asta sa zicem 2 ani si dupa un an fac 1 video pe saptamana poate dupa fac cate una pe luna si alt candva 2 pe luna etc atunci inseamna ca daca fac asta 5 ani inseamna ca am 5 ani de experienta. Nu stiu cum nu este credibil in ziua de azi ca un pusti de 14 ani sa faca video-uri pe aplicatii ca Premiere Pro si vegas pro

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Scuza-ma, dar nu prezinti nici o credibilitate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Opinia să continui facultatea.

| johnnny123 a răspuns:

Chiar crezi că vei putea coordona și extinde trei afaceri complet diferite în paralel cu un job și o facultate?

Nu ar fi mai logic să te concentrezi pe un singur lucru, maxim două?

| anonimulconfuzz explică (pentru johnnny123):

Ideea e sa am jobul ca un *safety net* si cand ramane afacerea tataluui mei complet pe mine ma ocup doar de aia, iar agentia de Video Editing si Graphic Design sunt destul de sigur ca as putea coordona dar a mamei nu cred.

Ba da ar fi foarte logic sa ma focusez doar pe astea si daca cumva fac un venit maxim din antrenorenamente, ce ar veni 3000 de euro, atunci ma focusez doar pe antrenat persoane si agentie.

| DjSannan a răspuns:

Iti inteleg starea de stres si ingrijorarea cu privire la cariera ta si viitorul tau financiar. Este important sa iei o decizie care sa te faca fericit si sa iti permita sa iti indeplinesti obiectivele pe termen lung.

Inainte de a lua o decizie finala, ar fi bine sa iei in considerare urmatoarele lucruri:

Este important sa te gandesti la potentialul de venit pe termen lung al carierei tale. Daca ai de gand sa iti deschizi o agentie de video editing si graphic design, ar fi bine sa faci o estimare a veniturilor pe care le poti obtine in acest domeniu si sa o compari cu veniturile pe care le-ai putea obtine ca antrenor personal.

Este de asemenea important sa iei in considerare daca faci fata cerintelor academice ale facultatii de litere. Daca simti ca nu faci fata acestor cerinte, este posibil sa fii mai fericit si mai eficient daca te concentrezi pe alte domenii care ti se potrivesc mai bine.

Ar trebui sa discuti cu parintii tai despre planurile tale si sa le explici de ce crezi ca ar fi mai bine pentru tine sa te concentrezi pe cariera ta in afara facultatii de litere. Este important sa ai sprijinul lor atunci cand iei o decizie importanta.

In final, este important sa iei o decizie care se potriveste cel mai bine cu nevoile, obiectivele si pasiunile tale. Daca ai de gand sa te angajezi ca antrenor personal si sa iti deschizi o agentie de video editing si graphic design, ar trebui sa te asiguri ca ai suficient timp si energie pentru a face fata cerintelor ambelor joburi. Este important sa ai un echilibru sanatos intre viata ta profesionala si personala

| anonimulconfuzz explică (pentru DjSannan):

Apreciez enorm de mult raspunsul tau.

Ca sa iti raspund la un punct: nu, nu cred ca sunt in stare sa fac fata la cerintele academice. Niciodata nu am fost cel mai destept academic in clasa sau la olimpiade dar sunt descurcaret la lucruri mai practice, ceva ce eu, in majoritatea cazurilor, apreciez mai mult decat invatarea Norvegianei cand eu deja stiu engleza la un nivel chiar ridicat si am un vocabular dezvoltat.

Pentru mine jobul de antrenor personal ar fi super, sportul pentru mine este o pasiune si as merge la lucru cu drag. In plus are avantajele sale sa fi angajat la sali, in pauzele intre clienti sau in zilele in care nu ai tu doar stai la receptie si mai zambesti la un client doi (stiu pentru ca am inlocuit un prieten la sala la care umblu) si in timpul asta as putea sa ma ocup de clientii mei/de agentie.

Eu cred din toata inima ca Agentia pe care vreau sa o creez are potential mare, problema uriasa pe care o am acum si o aveam de un an este gasirea clientilor deci daca ai niste sfaturi mi-ai face seara superba. Am incercat sa lucrez pe upwork si pe fiverr dar nu prea merge.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Dudeeee, atunci urmează-ti visul, ai o viață, nu mai multe.
Plus de asta, părinții tăi vor înțelege ei cu timpul că asta te face cu adevărat fericit și că merită să-ti faci un rost din asta.
In viață trebuie doar sa încerci și deja ești înaintea unuia care muncește pe brânci și-si regreta existența, crede-ma.
Eu am 18 ani și sunt optimist cu privire la viitor, chiar daca nu sunt vreun olimpic sau chiar daca n-am mai știu eu ce competenta, dar incerc pe cat se poate sa fac din puținul pe care-l am... maxim și totodată urmăresc să fac ceva ce-mi place, nu ceva m-ar face să-mi regret existența și asta ar trebui sa faci și tu, chiar daca părinții poate ți se vor opune la început, vor înțelege în final că asta te va face fericit și chiar și așa ..alții fac facultăți la 30 40 de ani...și gândește -te că poți face și tu la fel, asta in caz că nu reușești ceea ce ți-ai propus.Never give up man, gândește-te că alții nu au nimic și tot reușesc să trăiască și-ti faci tu probleme?
Daca totuși ai vrea sa mai vorbimmmmmm, lasă-mi un mesaj in privat pe TPU și vorbim mai multe, ok?

| DjSannan a răspuns (pentru anonimulconfuzz):

Ma bucur ca iti plac ideile tale de a deveni antrenor personal si de a incepe o agentie de video editing si graphic design. Acestea pot fi o alegere buna pentru tine daca iti plac aceste domenii si ai talent si experienta in acest sens.

In ceea ce priveste gasirea clientilor pentru agentia ta, exista mai multe modalitati prin care poti face acest lucru. In primul rand, ar fi bine sa creezi un portofoliu online cu lucrarile tale anterioare, care sa arate potentialilor clienti ceea ce esti in stare sa faci. Ar trebui sa il faci usor de accesat prin intermediul unei pagini de internet sau al unui profil de social media.

In plus, ar fi bine sa te promovezi prin intermediul retelelor tale personale si profesionale. Poti sa iti anunti prietenii, familia si cunoscutii ca esti disponibil pentru proiecte de video editing si graphic design si sa le ceri sa iti recomande agentia ta mai departe. In plus, ar fi bine sa iei legatura cu oameni din domeniu si sa le ceri ajutorul in a-ti gasi clienti. Acest lucru poate fi realizat prin intermediul unui grup de networking sau al unei asociatii profesionale.

In final, ar trebui sa te concentrezi pe a oferi un serviciu de calitate clientilor tai actuali. Acest lucru poate avea un impact pozitiv asupra reputatiei tale si poate atrage noi clienti prin intermediul recomandarilor.

Sper ca aceste sfaturi iti vor fi de ajutor si iti doresc mult succes in demararea afacerii tale