| Denice92 a întrebat:

As dori sa știu și eu ce acte sunt necesare pentru depunerea declaratiei de inactivitate pentru o firma de abia deschisa? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 a răspuns:

Buna. Eu am fost PFA in perioada 2002 - finalul lui 2007 si, atunci daca nu aveai activitate, trebuia sa mergi la Administratia Financiara din orasul tau (numita generic Finante) si la un ghiseu sa anunti ca nu prestezi activitate la firma proprie.

In plus, in fiecare an, in primul trimiestru al fiecarui an, se depune declaratia de venit global (sau ceva de genul) pe anul anterior.

Pe acea foaie trebuie sa declari toate veniturile (din prestari servicii, inchirieri imobile, drepturi de autor, etc.).

Cu acea ocazie, poti declara ca nu ai avut deloc activitate in cadrul firmei - asta pentru a nu plati impozit degeaba.

Am inteles ca anul acesta se poate depune declaratia respectiva pana pe data de 31 mai.

In perioada mentionata la inceputul raspunsului meu, persoanele PFA plateau impozitul pe venitul estimativ (adica, in primul an de activitate trebuia sa declari cat crezi ca vei castiga in activitate prestata ca PFA; acesata se numea venit estimativ si se impozita, dar, daca nu obtineai venitul estimativ (se vedea asta cand completai declaratia de venit global pentru anul anterior), atunci ti se restituia o parte din impozitul platit in plus.

Este pe bune. Am primit si eu niste bani asa, de vrei 2 ori (din cate imi amintesc).

Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris.