| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua,
Care sunt pașii pentru a deschide un cămin privat de bătrâni?
Vreau sa deschid un cămin de bătrâni micuț. Maxim de 20 vârstnici.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de spatiu corespunzator (cate 2 paturi intr-o camera + cai de acces speciale, bai si toalete la fiecare camera etc.), respectiv de suficient personal calificat (ingrijitori, personal medical).
Pentru amenajarea si dotarea unui asemenea camin ai nevoie de o cladire de cel putin 300mp spatiu util, respectiv cel putin un sfert de milion euro.
Cand ai toate pregatite si amenajate, poti inscrie activitatea la Registrul Comertului, respectiv la Finante.
Cand obtii si autorizatiile de functionare (sanitar, PSI), atunci poti incheia contractele de angajare cu personalul necesar.
In final, poti incepe activitatea.

| Vântulalb a răspuns (pentru Bula):

La mine in oras este un camin privat cu un pat in camera. Cel mai corect. Nu se cearta de la TV, sforait, etc. Stiu camine in alta parte, care au camere cu un pat si camere cu doua paturi.

| Bula a răspuns (pentru Vântulalb):

Numarul de paturi poate varia, important este sa nu se deranjeze pacientii intre ei.
Sunt oameni care nu se simt bine daca nu au cu cine discuta. Pentru acestia trebuie sa pui 2 paturi in camera.
Altora le place sa fie singuri.
Daca nu satisfaci nevoile, atunci ramai fara clienti.

| Lukasssz a răspuns:

Ai nevoie de bani in primul rand.

| Sophieka a răspuns:

Nu cred ca e locul potrivit sa intrebi aici.
Apelezi la un contabil...Pe bune acum...

| dinaprilie a răspuns:

Primul pas si singurul este sa mergi la un consultant care care..se ocupa doar cu asa ceva.ce zici?

| cepIm a răspuns:

Alta treaba n-ai decat sa speli la fund 20 de bosorogi?