| SJ001 a întrebat:

Ce este declaratia de impozit pe venit si de unde pot face rost de ea?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Impozitul se pune pe venitul(banii,pot fi lei,euro,dolari) castigati din chiriile pe apartamente,terenurile agricole, alte inchirieri, veniturile din comert(SC, PFA). Acesti bani trebuiesc declarati la Finante si in functie de cat se incaseaza, se calculeaza un impozit anual.Veniturile se declara pe niste formulare, pe care le gasesti la Finante.Intreaba acolo,ce formular iti trebuie(depinde de ce fel de venituri ai), il completezi, pe propria raspundere, apoi intreaba la ce data trebuie depus pe viitor si la ce data trebuie sa platesti impozitul, ca sa nu platesti penalizari.

| MudvayneMurderer a răspuns:

Are si mama declaratie din asta. Impozitul pe venit inseamna o parte din venitul personal in procente. Declaratia se da pe o fisa fiscala, care poate fi primita de la ghisee sau cam asa ceva.

| micuady a răspuns:

De la 1 ianuarie 2020, Declaratia Unica de Venit s-a modificat. Aceasta poate fi descarcata din mediul online. Atentie, totusi la termenul de depunere. Aceasta trebuie completata si depusa la unitatile eminente pana in 25 mai, 2020. Citeste Ghidul complet despre Impozitul de Venit: https://calculator-salariu.net/impozit-pe-venit.html