| anonim_4396 a întrebat:

Cand se face declaratia unica de venit trebuie platita o taxa, la inceput?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu platesti nimic https://www.anaf.ro/......formulare/

pur simplu isi apare ce venituri ai avut

209 Declarație privind veniturile din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal (Ordin comun al MFP 1022/2016 și MJ 2562/2016, OPANAF 1886/2017). Formular. Declarația se completează și se depune de către persoanele fizice care realizează venituri supuse impozitului pe venit, conform legii, din transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții din patrimoniul personal, în cazul în care transferul dreptului de proprietate sau al dezmembrămintelor acestuia se realizează prin altă procedură decât cea notarială sau judecătorească. Declarația se depune în format hârtie, direct la registratura organului fiscal competent sau se comunică prin poștă, cu confirmare de primire. Durată de completare: 2 minute. Motivul colectării informației: Informațiile furnizate de contribuabili sunt colectate în scopul administrării impozitului pe veniturile din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal.

2 răspunsuri:
| viovi a răspuns:

Daca nu se mai inregistreaza venituri dupa ce a fost facuta se plateste vreo taxa?

| RAY a răspuns (pentru viovi):

Nu man ce sa platesti, nimic, nici eu nu platesc ca pfa decat sanatatea, pensia