| asadav a întrebat:

Daca am retras doar 40 de lei pe intreg anul 2016, are rost sa depun declaratia pentru un impozit de 40 de bani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa depui nici o declaratie si nici sa platesti impozit, conform art.110 Cod fiscal, citez:
"(4) Nu sunt impozabile următoarele venituri obţinute în bani şi/sau în natură:
  a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite în sumă de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu;"

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum ai castigat si de unde ai retras suma respectiva. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| asadav explică (pentru Ioandelasal):

Scuze. Am uitat sa mentionez ca la pariuri sportive online

| Ioandelasal a răspuns (pentru asadav):

Nu trebuie sa depui nici o declaratie si nici sa platesti impozit, conform art.110 Cod fiscal, citez:
"(4) Nu sunt impozabile următoarele venituri obţinute în bani şi/sau în natură:
  a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite în sumă de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu;"