| JohnSeed a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt cerintele pentru a fi acceptat la o facultate buna pe domeniul psihologiei din afara. Nu ma refer la informatiile in legatura cu limba si cele care, in general, se gasesc pe orice site al unei unviersitati. Vreau sa stiu ce activitati/lucruri asemanatoare din CV-ul pe care il trimit si din scrisoarea de motivatie fac diferenta cand vine vorba sa fii acceptat. In mare, ca tari in care sa studiez, sunt interesat de Germania, Olanda, Austria, Danemarca si toate celelalte tari nordice. Am sa fac o mica enumeratie cu cele mai importante pe care le am deja si poate cineva cu experienta in domeniu imi poate da ceva sfaturi.
-Am luat Cambridge advanced (CAE) cu A. (nivel de limba C2)
-La anul dau DSD 2 la germana (da nivel de limba C1). Deja am DSD 1 (nivel B1).
-Am participat la 2 proiecte mai importante (un schimb de experienta de 3 saptamani in Germania prin proiectul PAD; un schimb de ex. de 1 saptamana in Franta printr-un program UE)
-Locul 1 la nationala de germana, sectiunea proiect.
-Hobby-uri (nu de alta, in anumite locuri se cerea si asta): detectia de metale (cautati pe net daca nu stiti despre ce e vorba), m-am apucat de vreo 6 luni sa invat sa cant la clape, scriu fictiune (deja am o carte intreaga scrisa in engleza, nepublicata in acest moment, si alte proiecte in curs), numismatica.

Stiu ca e un mesaj lung si deja v-am rapit mult din timp, dar chiar as avea nevoie de informatii in legatura cu ce s-ar mai putea adauga in aceasta lista (poate nu consideram pana acum important ceva) si ce as putea sa fac ca sa o fac mai lunga. Tinand cont ca domeniul spre care tintesc este psihologia, m-ar ajuta sa stiu ce pot sa fac sa imi imbunatatesc sansele.

Multumesc anticipat! happy

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este bine de menționat acestea.