| SeecreetNamee a întrebat:

Ce se poate intampla daca refuz sa mai platesc facturile la UPC? Nu am beneficiat de serviciile lor de mai bine de 6 luni, fapt pentru care nu am mai platit ultimele 3 facturi si vreau sa intrerup contractul. Contractul este vechi, de cativa ani.Problema este ca,m-am dus la ei la firma, si dansa de acolo mi-a spus ca nu pot incheia contractul daca nu platesc facturile.Eu NU am utilizat internetul sau cablul TV de foarte mult timp, din decembrie chiar. Cum pot rezolva problema? Au voie sa imi ceara sa achit facturile daca eu NU m-am folosit de serviciile lor?

Răspuns Câştigător
| gregorr a răspuns:

Daca poti demonstra acest lucru, adica nu ai folosit serviciile lor nu ai nici-o obligatie fata de ei.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa anunti in decembrie ca nu esti acasa sau cine stie ce motiv.Ei nu te pot crede pe cuvant ca tu nu ai folosit serviciile lor.Asta e.Plateste.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mi se pare si normal sa platesti. Ei ti-au furnizat serviciile alea. Ca nu le-ai folosit, e problema ta. Trebuia sa mergi sa reziliezi imediat, nu sa stai neplatit atita vreme...

| dannyel86 a răspuns:

Serviciile lor au fost active pe durata in care tu nu te-ai folosit de ele. Le-ai fi putut suspenda din decembrie, la cerere, si atunci nu erai obligata sa platesti facturi. Au tot dreptul sa-si ceara banii. La fel si in cazul taxelor datorate asociatiei de proprietari in momentul in care nu te afli la domiciliu o perioada lunga de timp. Daca nu anunti faptul ca vrei sa suspenzi serviciile sau ca pleci de acasa, esti trecut in evidenta lor ca debitor (adica obligat sa plateasca, ca toti ceilalti). Lucrurile stau asa din vina ta, nu a altora.

| SeecreetNamee explică (pentru dannyel86):

Da,dar modem-ul de internet a fost deconectat, la fel si cablul TV.

| SeecreetNamee explică (pentru dannyel86):

Da dar internetul a fost deconectat, la fel si cablul TV.