| Lulu55 a întrebat:

Bună ziua! Colega mea a bătut o suma imensa pe casa de marcat și a anulat bonul. Șefa spune ca deși anulează bonul, tva-ul tot trebuie plătit și ca îl va retrage din salar. Este adevărat ca tva-ul se plătește deși bonul a fost anulat? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

NU ESTE ADEVARAT.
Daca ar trebui "platit", atunci din valoarea de vanzare a marfurilor ce se vor vinde ar trebui SCAZUT aceea suma de TVA, ceea ce nu este legal.

"Sefa" vrea sa-si bage in buzunar acel "TVA anulat".

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bon alulat = bon stornat = suma neincasată = tva neicasat = de unde păcatele noatre să returnezi ceva neincasat?

sefa o fi zis așa, s-o sperie pe colega (joacă rolul șefei ce domină)

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, sa isi ia catrafusele si sa plece din NENOROCIREA aia de firma, eventual si dupa ce vorbeste cu seful sefei, ca mananca rahat si isi bate joc de angajati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E abuz, n-are voie, sau mai bine zis tentativa de furt.

| Răzvi42 a răspuns:

Sa plece de acolo daca asa sefi are.

| VanillaQ a răspuns:

Este o firma neserioasa si ar face bine sa plece daca nu va dori complicatii pe viitor.
Nu trebuie platit nimic!