| anonim_4396 a întrebat:

Daca achizitionezi electrocasnice, in rate, de la un magazin și nu poți plăti rata intr-o luna, dar plătești luna viitoare, se poate întâmpla ceva?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te bata banca la cap pana ai sa platesti. Asta cu saritul ratelor e posibil doar daca, prin contract banca iti permite

| Jonas94 a răspuns:

Depinde în ce fel de rate. Dacă vorbești de rate fără dobândă prin card de credit, treaba e că ai o perioadă de grație de 40 de zile în care poți plăti. Dar dacă depășești perioada aceea, e grav, dobânda este foarte mare și mulți s-au ars cu chestiile astea, de au plătit foarte mult.
La ratele din magazin nu știu exact cum procedează banca, dar orice întârziere sau neplată, se trece în evidențe, și s-ar putea să ajungi în baza de date cu rău-platnici, și atunci o să fie mai greu să-ți iei un alt credit.

| petre059 a răspuns:

Nu,dar te vor suna.Cel mai corect ar fi sa fi tu prima care suni si le spui ca luna respectiva nu poti plati ca "ti-a murit pisica". Gasesti tu o minciunica. Daca nu platesti 3 luni la rand atunci incep problemele.

| Alina1703 a răspuns:

Te vor suna incontinuu+câțiva bani in plus la următoarea rata pentru neachitarea facturii in timpul precizat de ei.