| Anonimathaa a întrebat:

Buna! Am luat un telefon in rate oney de pe flip, pe care trebuie sa o platesc in 3 rate, ce se intampla daca nu reusesc sa platesc rata luna aceasta sau sper exemplu daca nu as mai plati, doar ca exemplu? Rata in valoare de 26 milioane.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai un contract. Citeste ce clauze sunt acolo in caz de neplată.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai vinde cineva zilele astea pe milioane vechi?

Milioanele au iesit din folosinta acum 10-12 ani, iar cine ii mai are ii pune pe foc, ca nu-i mai foloseste nimeni.

| Anonimathaa explică (pentru Violleta2022):

Rata este de 2.639, 00 Lei, iar lunar 662 lei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimathaa):

Deci nu platesti miliaone vechi si ar trebui sa specifici asta cand vorbesti cu oamenii, sau cand scrii.

| Anonimathaa explică (pentru Violleta2022):

Ok, greseala mea, imi cer scuze ca nu m-am exprimat corect!

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimathaa):

Imprumutul este de 2.639. Rata lunara este 662.

| Pths89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu care dai sfaturi de specialitate pe domeniul tău de incompetenta, deloc de neglijat faptul ca ai carente majore la lb.romana?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pths89):

Du-te mai la doctor, ca ai probleme cu capul!

| helpforyou a răspuns (pentru Anonimathaa):

2.639, 00 Lei este valoarea creditului, iar 662 lei este valoarea ratei.

Desigur ca vor recupera telefonul.

| Violleta2022 a răspuns:

In ce privesc ratele neplatite, se ridica penalitatile si la un moment dat cand nu ai platit 3 rate, poti sa fii executata silit si ti se iau banii din contul bancar.

Daca nu ai bani in contul bancar, vin si iti iau lucurile din casa, sau iti vand casa ca sa se recupereze debitul.
In ziua de azi nu mai poate asa faca nimeni inselaciuni de acest fel.
Nu-ti permiti sa platesti in rate, nu cumperi nimic si te limitezi la ceva foarte ieftin sau second hand.

| Anonimathaa explică (pentru Violleta2022):

Deci plata ne fiind mare, mai este cazul de executare silita?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimathaa):

Nu are imporatnta ca-i mare sau mica suma, sunt executati silit si aia care nu au platit abonamentele telefonice, de bani mai putini decat ai tu, dar cred ca intri in penalizari si executie dupa 60 sau 90 de zile.
Ideea este ca atunci vei platii si taxele de judecatorie si penalizarile si te va ustura burta, ca-n loc de 2600 cat ai deplata ajungi sa platesti vreo 3500-4000 lei cu toate cheltuileleil facute de cei pusi pe drumuri, de neplata ta.
In plus esti trecuta intr-un dosar online, a rau-platnicilor si pe viitor cand vrei sa mai iei veun imrpumut de pe undeva, ti s eva refuza acest lucru.

Totusi, daca nu-ti permiti o asemenea rata, de ce ai facut-o?

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa citesti CONTRACTUL pe care l-ai semnat cand ai acceptata ratele, sa vezi ce ti se poate intampla daca nu platesti toate ratele in timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Creanțele tale vor fi vândute unei firme de recuperări care te vor bate la cap să plătești până te vor da in judecata

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cel mai bun raspuns îl primești de unde ai luat creditul.