| Balmain a întrebat:

Buna ziua, daca avem o instiintare de plata fara data scadenta de plata, atunci in ce termen este obligatoria plata? Si daca in instiintarea de plata nu este scris forma de penalizare, atunci se pot incasa si penalitati de intarziere?

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca exista la baza un document executoriu cum sunt contractele, declaratii pe venit, declaratie de impunere la primarie si altele, acestea devin titlu executoriu si daca nu o platesti in timp de o luna, creditorul poate apela la executorul judecatoresc, care mai incaseaza o suma, deloc modica.
Cu penalitatile este de la caz la caz.

| Balmain explică (pentru CodrutElian1990):

Doriti sa spuneti ca daca nu exista data scadenta, plata se face in termen de o luna si nu imediat?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Balmain):

Legea spune caimediat, dar de regulase lasa spatiul de o luna, inclusiv de executor.

| Dintrebare a răspuns:

Daca nu exista data scadenta, legea spune ca plata se face de indata. Deci imediat ca s-a facut prestarea de servicii sau despre ce e vorba. Penalitatile pot fi solicitate doar daca exista un contract, in rest nu au relevanta juridica. Dar daca nu faceti plata, atunci situatia se poate complica. Depinde care e valoarea, daca exista interes etc. se poate ajunge in instanta.