| GEORGEGEO5 a întrebat:

Buna ziua, daca eu am datorie restanta cu poprire pe salariu si eu lucrez in Austria si am card la sparkasse care din cate am inteles ca ar avea legatura cu bcr, vreau sa stiu daca au si acelasi sistem si o sa ma gasesca in sistem ca am datorie la bcr.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ți se va pune poprire în Austria pe cont. Dar dacă nu o plătești, banca din România o plasează la recuperatori care te vor urmări și va trebui să plătești în final o sumă mult mai mare decât datoria actualâ.

| GEORGEGEO5 explică (pentru sadrian46):

Da,o sa o platesc dar am ajuns de curand in Austria pentru a lucra aici sa imi pot plati datorita. Dar vreau sa o platesc peste 2-3 luni sa imi pot strange bani.si nu voiam sa mi se puna poprire pe cont

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Nu ai cum sa stringi bani daca banca pune poprire pe salariul tau tot salariul il ia banca tu nu i ei nimic pana la achitarea datoriei, de bancă nu scapi nici in mormint, cine te a pus sa te imprumuti daca stiai ca nu vei putea plătii ca doar stiai ca vine vremea sa dai datoria inapoi, ce suma ai de dat la bancă? O sa i ti ia casa din rominia ramîi pe drumuri tru ca tu dar familia ta ce o sa faca cand banca va va executa silit? Că ăia nu asteapta pana o sa ai tu bani la sfîntu asteaptă.

| anonim3247 a răspuns:

În străinătate se blochează cont în bancă străină cu bani în el pentru datorie din România.

| GEORGEGEO5 explică (pentru anonim3247):

Deci daca eu lucrez in Austria si am datorie in România se pune sau nu poprire

| GEORGEGEO5 explică (pentru GEORGEGEO5):

Eu sunt raportat la executare silita

| anonim3247 a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Dacă e suma mare sau foarte mare ți se blochează contul acolo - nu ți se pune poprire pe salariu ca în România.

| anonim3247 a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Datoria trebuie să fie mare ca să ajungă să fie blocat cont în străinătate.

| GEORGEGEO5 explică (pentru anonim3247):

E imprumut total de 50.000 lei

| anonim3247 a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Pentru 10.000 de euro NU te caută nimeni în străinătate.
Doar în România vei fi în executare silită mulți ani și cu cont blocat dacă ai vreun cont.