| Andreiexl988 a întrebat:

Buna ziua, daca nu esti angajat, poti sa-ti faci card de debit la o banca? Si daca da, care ar fi niste sugestii.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Vntulalb a răspuns:

Poti sa-ti faci card de debit fara nici o restrictie.
Afirmatia mea e sigura. Poti sa-ti faci la orice Banca. Dar ia in calcul daca pleci de acasa, sa ai acces la un bancomat al Bancii tale oriunde te duci. Ca sa nu platesti comisioane mari scotand bani de la alta Banca.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul de debit iti perimte sa faci tranzactii in limita banilor proprii depusi in cont. La ce ti-ar trebui adeverinta? Ai un leu? Cu ala faci tranzactii si la scadenta, o data pe an, iti iau comision de administrare. La mine este 24 lei.

| darrio2007 a răspuns:

Pe card de debit iti sunt virati niste bani. Salariu, alocatie etc.
Tu in ce stadiu te afli?

| Andreiexl988 explică (pentru darrio2007):

Nu muncesc, nu am niciun venit care sa-mi intre pe card. Dar eu doresc sa depun intr-un cont niste economii si am acces la ele cand doresc. De accea intreb daca trebuie sa fii angajat pentru a deschide un cont la o banca.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreiexl988):

Deci vrei card de credit nu de debit. Poti deschide un cont, normal. Si ceri sa ti se faca un card pentru acel cont. Recomand BT.

| Andreiexl988 explică (pentru darrio2007):

Deci se poate si daca nu sunt angajat sa-mi fac un cont la o banca si totodata un card. Am inteles

| Silwian a răspuns (pentru Andreiexl988):

Știu că i sa te enervezi dar de unde provin economiile? Care i sursa lor? Nu de alta dar te vor întreba și la banca!? Îți recomand Transilvania! Dar deficare data când depui va trebuie sa indici sursa banilor!?

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreiexl988):

Da, poti. De credit. Nu conteaza de unde ii pui in acel cont.

| Vntulalb a răspuns (pentru darrio2007):

Invers!
Pe cardul de debit ai salar, economii, orice iti intra. Poti cheltui numai in limita a ce ai.
Cardul de credit iti permite sa cheltuiesti mai mult. Ca un fel de imprumut. Abia pentru asta e nevoie sa fii angajat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricine își poate face card de debit.

| mi25 a răspuns:

Pentru card de debit nu-ti trebuie nici o adeverinta ca muncesti. Multe sugestii nu-ti tebuie, deoarece dobanda nu se acorda la conturile curente. Orienteaza-te si in functie de bancomate si sedii ale bancilor in zona. Eu am la BCR si BRD.

| Tokyo44 a răspuns:

Poți sa faci card de debit fără sa fii angajat.
Libra Bank e cea mai avantajoasa din punct de vedere al comisioanelor.
Deschiderea și costul lunar este zero