| xutza a întrebat:

Detin o afacere pentru care folosesc formulare google in care trec datele clientilor si mi se generaza automat un tabel in drive sheet. Acum caut o extensie care sa imi genereze automat clientul ca si contact ( nume si nr de telefon ) in agenda google. Are cineva idee cum pot face asta?

1 răspuns:
| maxtersup a răspuns:

Pentru a genera automat contacte în Agenda Google pe baza datelor din formularele Google, poți utiliza Google Apps Script, o platformă care îți permite să automatizezi și să personalizezi diferite funcționalități în aplicațiile Google.

Iată un exemplu de cum poți crea un script în Google Apps Script pentru a genera automat contacte în Agenda Google:

Deschide formularul Google pe care îl utilizezi și selectează "Script Editor" din meniul "Instrumente" (sau "Tools" în limba engleză).

În editorul de script, poți scrie codul care va prelua datele din formular și va crea contactele în Agenda Google. Iată un exemplu de cod:

function createContactsFromForm() {
var formResponses = FormApp.getActiveForm().getResponses();
var lastResponse = formResponses[formResponses. length - 1];
var formData = lastResponse.getItemResponses();

var contactName = formData[0].getResponse();
var phoneNumber = formData[1].getResponse();

var contact = ContactsApp.createContact(contactName);
contact.addPhone(ContactsApp.Field.MOBILE_PHONE, phoneNumber);
}

În codul de mai sus, contactName și phoneNumber reprezintă valorile extrase din formularul tău. Poți adapta acest cod în funcție de câmpurile și valorile specifice pe care le colectezi în formular.

După ce ai scris codul, salvează-l și închide editorul de script.

Apoi, încearcă să completezi și să trimiți un răspuns în formularul tău. Dacă totul a fost configurat corect, un contact cu numele și numărul de telefon specificate în formular va fi creat automat în Agenda Google. Dacă nu te simți confortabil să scrii cod, poți solicita ajutorul unui dezvoltator sau programator pentru a crea o soluție personalizată pentru tine.