| username1234521 a întrebat:

eu am 18 ani,iar parintii mei sunt despartiti, la procesc judecatoarea a hotarat ca sa raman la mama mea, ea ne fiind angajata a facut un credit la (icredit) pe care nu la mai platit si a plecat sa lucreze in strainatatea.Este posibil ca legea sa ma sanctioneze pe mine,ori sa imi zic ceva de genul ca esti copilul si sa cada pe mine, eu nu am fost langa ea cand a facut asta si nu am semnat nimic, din cate stiu nu ar trebuie sa am vreo treaba in toata chesta asta

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai absolut nici o treaba cu datoriile mamei tale, daca nu ai fost coplatitor sau n-ai garantat imprumutul.

Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui ca mama ta sa restituie, pe rand, creditul luat, chiar daca se calculeaza penalitati.
In caz contrar, creditorul poate executa silit garantiile puse pentru credit sau sa puna proprire pe bunurile din casa.

Pe tine doar atunci te poate afecta direct aceasta datorie nerambursata, daca ai accepta succesiunea dupa mama ta.

| username1234521 explică (pentru Bula):

Ea a stat intr-un apartament inchiriat si doamna de acolo nu a dorit sa faca contrac, eu una nu mai locuiesc acolo..in rest nu ar treui sa ma afecteze pe mine, nu?

| Bula a răspuns (pentru username1234521):

Nu.
Doar in conditiile pe care le-am mai scris.

| minrest a răspuns:

Nici nu ai vreo treaba.