| anonim_4396 a întrebat:

Salut a facut o prostie, am luat dintr-un kaufland o ceara de par si nu am platit-o, paznicii m-au vazut,am innapoiat ce luasem,si cei de la kaufland mi-au zis ca nu mai au nicio treaba,dar dupa venirea politie,mi-au luat datele si m-au dus la sectie unde am dat o declaratie si am semnat, fiind minor(15 ani) a mai fost cu mine o persoana majora, cei de la politie au zis ca o sa fie trimisa declaratia la judecator si ceva de niste daune civile,ca ar fi posibil,va rog ajutati-ma nu mai am alte anteprecedente si sunt foarte speriat, mi se va face dosar penal sau voi primi o amenda?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dosar penal se va face dar depinde ce se va stabili si daca procurorul nu va dispune neinceperea urmaririi penale.
In orice caz nu vei primi nici o amenda penala si nici inchisoare, cel mult se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, daca se va stabili ca ai comis fapta cu discernamant, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."

| Radu284 a răspuns:

Stai sa inteleg. Ai furat-o sau ai uitat sa o platesti?

| Dintrebare a răspuns:

Ma mir ca au facut atata caz pentru o ceara de par. In cel mai rau caz e posibil ca politia sa faca dosar penal pentru furt. Iar procurorul va da neinceperea urmaririi penale si vei primi amenda contraventionala cateva sute de lei. Nu iti face griji, nu vei avea dosar penal