| vreaubebe a întrebat:

In calitate de coplatitor pemtru un credit ipotecar a cuiva care nu.si mai permite sa plateasca ratele, legal ce risc? Inainte sa execute silit imobilul ipotecat al debitorului vor veni dupa.mine si ma vor obliga sa achit restantele. Imi vor. pune poprire pe cont/venituri sau se duce bamca direct la debitor si ii ia casa?
Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banca are dreptul sa aleaga pe care coplatitor il executa primul sau sa-i execute concomitent pe amandoi, coplatitorii datoreaza in mod egal acoperirea creditului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Excat ce ai spus. Vor incepe cu platitorul sa-i puna sechestru si daca nu acopera, nu au ce-i lua sau nu-l mai gasesc vor veni la tine.

| vreaubebe explică:

Adica nu din prima. poprire pe veniturile mele?