| Eudoareu2016 a întrebat:

Am o mare incertitudine legat de acest subiect si de aceea vreau sa cer parerea si pe acest site:

In momentul in care nu am mai platit ratele la banca (credit ipotecar in CHF) am vandut o alta proprietate a mea - un apartament surorii mele prin act vanzare - cumparare. Peste un an am primit instiintarea de executare silita pentru apartamentul ipotecat si ulterior l-am dat in plata. Sunt in proces si acum.

1. Daca pierd si ma executa silit poate creditorul sa puna in aplicarea actiunea pauliana, dupa ce au trecut 7 ani de cand eu am vandut apartamentul surorii mele? Sunt sanse sa se ajunga in acest pas?

2. Daca exista riscul acesta, poate sora mea sa vanda apartamentul acum in mod legal pe piata ca sa incaseze contravaloarea lui?

3. Si in acest caz poate banca sa o atace pe sora mea?

Va multumesc mult pentru raspuns!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca va fi afectata vanzarea catre sora ta. Ti-am raspuns mai in detaliu la intrebarea anterioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat cam putine detalii, dar:
1. Termenul de prescriptie al actiunii revocatorii curge de cand banca poate icnepe executarea ta silita
2. Depinde cum instraineaza si cui, poate fi declarat inopozabil si actul dintre dobanditor si sub-dobanditor
3. Banca nu o ataca pe sora ta, doar obtine inopozabilitatea actului incheiat intre tine si sora ta.