| MariusBogdan1 a întrebat:

va deranjez si eu cu o intrebare: Nu sunt eligibil pentru un credit bancar, insa, ma intrebam daca este posibil sa preiau creditul de la alta persoana care nu isi mai permite sa plateasca ratele la banca, facand un contract prin notariat intre mine si aceasta persoana, deoarece banca nu ar accepta. in cazul in care putem face acest contract, exista riscuri ascunse, sau se poate redacta in asa fel incat sa nu existe? mentionez ca nu exista acordul bancii, dar nu vreau sa ne substituim imediat debitorului, ci doar sa facem o conventie/promisiune de vanzare, care ar urma sa se realizeze abia la sfarsitul creditului, care ar ramane pe numele persoanei respective. deci noi facem eventual si o procura prin care putem plati ratele la banca pentru respectivul, iar el se obliga ca la sfarsitul creditului sa treaca spatiul pe numele meu.
multumesc anticipat pentru raspuns!
o zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti prelua creditul fara acordul bancii.
Poti cumpara apartamentul fara acordul bancii, dar ipoteca ramane pana la plata integrala a creditului, asa ca, daca debitorul initial nu-l achita sau nu-l achiti tu, banca poate demara executare silita a apartamentului.

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Apartamentul este ipotecat catre banca, deci nu se poate face nici un fel de act de instrainare a apartamentului fara acordul bancii.
Niciun notar nu va face un astfel de contract.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Prietenii nu ti-au spus sa lasi substantele?