| autodidact a întrebat:

Bună ziua, În cazul unui depozit la termen la oricare din băncile din România, dobânzile se impozitează cu 10%. Întrebarea mea este următoarea. La maturarea depozitului, instituția bancară este cea reține impozitul la sursă? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, banca retine impozitul si il vireaza la bugetul de stat, clientul n-are nici o treaba cu retinerea la sursa.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, impozitul e reținut la sursă.

| autodidact explică (pentru suntserios):

Practic, banca se ocupă de acest aspect, iar clientul nu mai are nicio grijă în acest sens?

| suntserios a răspuns (pentru autodidact):

Da. Se ia automat impozitul și tu primești doar restul.