| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Îmi poate spune cineva care este diferența dintre un depozit la termen cu dobânda și capitularizare și un depozit cu dobânda fixa si scadenta unica?

Răspuns Câştigător
| Mavni a răspuns:

Depozitul cu capitalizare (nu capitularizare, nu capituleaza nimeni).
Inseamna ca dobanda se adauga la capital la sfarsitul termenului. Se reinnoieste/prelungeste automat. La fiecare termen implinit, dobanda se tot adauga. Practic, vei primi si dobanda la dobanda.
Depozitul cu scadenta unica. Acesta primeste dobanda in contul curent. Nu se adauga la capital. Chiar si capitalul se transfera in contul curent. Nu se prelungeste ca depozit. Odata termenul implinit, daca nu mergi la Banca sa faci alt depozit, nu vei mai primi dobanda depozitului. Ci, cea a contului curent care in general este zero.

| anonim_4396 explică (pentru Mavni):

Am înțeles. Mulțumesc de informatii. Poți sa îmi comunici te rog care ar fi cea mai potrivita varianta dintre acestea doua?

| Mavni a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze ca nu am raspuns, dar n am mai intrat de mult pe aici.
Evident ca cel mai bine este cu capitalizare. Prima, ca dobanda se adauga la depozit. Apoi, ca se prelungeste automat si nu mai ai grija lui pana cand nu ai nevoie de bani.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pentru simplificare, sa zicem ca in ambele cazuri pui 1000 si dobanda ar fi 10 lei la 3 luni.

Depozit la termen cu dobanda si capitalizare: dupa 3 luni, la scadenta, cei 10 lei dobanda se aduna la cei 1000 lei si se reinnoieste automat depozitul pentru inca 3 luni dar cu 1010 lei (dobanda s-a adaugat la capitalul initial deci s-a... capitalizat).
Asadar, la final vei avea un nou depozit de 1010 lei pentru alte 3 luni.

Depozit cu dobanda fixa si scadenta unica: dupa 3 luni se lichideaza depozitul de 1000 lei in contul curent unde primesti si dobanda de 10 lei si gata.
Asadar, la final vei avea 1010 lei in contul curent.