| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua la toti, am o intrebare va rog, locuiesc in Brasov si detin un apartament gol ( adica nu il folosesc) intr-un cartier nou si in plina dezvoltare, mi -ar placea sa deschid un restaurant, dar nu am banii necesari, im place sa gatesc... daca as face un program " Hai sa mancam impreuna " sa gatesc in bucataria apartamentului respectiv, sa pun cateva mese si scaune si sa servesc acolo si nu as cere efectiv bani pe mancare si bautura, ci ar fi ....pe idea lasi cat doresti, as intimpina probleme legale? credeti ca ar putea functiona? mentionez ca in momentul de fata am destul de mult timp liber si as putea sa ma ocup. MULTUMESC de raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Da, vei întâmpina o grămada de probleme.

În primul rând vei avea reclamații de la vecini, care nu vor fi de acord să ai restaurant în apartament (chiar dacă nu-l numești restaurant). Aceștia îți vor trimite imediat controale pe cap și vor începe să curgă amenzile.
Una este să inviți 2-3-4 prieteni în weekend să gătiți împreună pentru câteva ore, și alta este să ai trafic constant de oameni străini și mirosuri de mâncare în tot blocul.

Din punct de vedere legal, dacă încerci să deschizi un restaurant cu acte în regulă ai nevoie de o grămadă de avize și aprobări pe care nu le vei obține niciodată dacă vrei să operezi dintr-un apartament localizat într-un bloc de locuințe (mai ales dacă este la etaj).

2 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu ca vreau sa te descurajez, dar nu cred ca ar prinde. Ar fi greu sa iti faci reclama incat sa auda lumea de tine si concurenta cu cantinele care cer 10-12 lei pe meniul zilei ar fi foarte mare. Daca nu ai spatiul pentru un restaurant, incearca ca firma de catering (livrezi mancare la domiciliu) si avand in vedere ca e mare concurenta, incearca sa te axezi pe o ramura (vegetarieni, traditionala, nu iti recomand chestii prea comune, din nou, concurenta e mare) si sa iti faci reclama buna (poti incepe pe Facebook, nu costa nimic). Poti sa incerci pe ideea de mancare sanatoasa de asemenea sau poate deserturi. Problema e ca iti va trebui si cineva care sa te ajute cu livrarile.

| Eva_Evy_1987 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Din punct de vedere juridic cat de greu este sa iti faci o firma de catering ce autorizatii ai nevoie? ce trebuie sa indeplinesti?