| CristiV96 a întrebat:

Buna ziua / seara oameni buni care îmi ziceți și mie care e treabă cu cardurile de cumpărături fiindcă ieri am trăit o. mică mică ' rușine,' sa-i zic așa, m-am dus eu fain frumos la Media Galaxy in speranța că plec cu un PlayStation 5 sau un PC calumea, eu cu cardul meu raifaissen de cumpărături, cu limita de 2.500 lei. PC u fiind undeva la 6.000, eu am vrut sa l achiziționez in rate, surpriza, la casă mă aștept frumos, contract cu nu știu ce și nu știu ce pentru el pentru rate... apare la casa de marcat 7000. PC + monitor, și îmi spun doamnele că ce limita am pe card după care le spun că 2.500, și îmi spun că nu pot că trebuie sa am toată suma, nu înțeleg? Daca aveam toți 7.000 imi luau toți banii sau ăla e un fel de dovadă că am toți banii din care să poată lua toate ratele?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

My friend, ție când ți s-a făcut acel card, nu e că ți s-au dat cadou 2500 de lei, din mărinimia băncilor. Aia nu sunt banii tai. Sunt un fel de descoperire de card. E practic un fel de "credit" pentru cumpărături. Un împrumut, ca să înțelegi mai bine. Și ca la orice împrumut, trebuie sa returnezi suma aia.

Deci așa cum ziceam, suma ti se ia integral, și pe măsură ce achiți ratele, poți folosi cardul din nou, dar pentru cumpărături egale cu valoarea ratelor deja depuse.

Se pare că ți-ai făcut acest card dar nu prea ai înțeles cum funcționează. E util să-l ai și dacă îl folosești cumpătat te poate ajuta. Eu tot așa mi-am luat cam toate electrocasnicele când m-am mutat cu prietena mea acum ceva multi ani. Dar îl foloseam o dată, și până nu ajungeam sa depun la loc întreaga sumă, nu îl mai foloseam.

Dar dacă intri in el că soarecele-n brânză, asteapta-te la penalități, dobânzi, etc.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca limita e 2500 înseamnă că nu poți lua nimic mai mult de 2500 lei cu el.

| relian a răspuns:

Tu cumperi cu banii bancii, deci banca plateste pentru tine toata suma, aia atunci pe loc.
dar daca banca nu iti da tie 7 mii, doar 2500, atunci cumperi doar de 2500.
Dupa platesti catre banca rate lunare.De asemnea platesti si o dobinda sau ceva in plus, pentru ca banca nu iti da tie bani moca sai folosesti, platesti pentru serviciul asta dea avea acum ce iti doresti.

Nu magazinu iti vinde ceva in rate.Bine sunt si magazine, dar lucreaza la fel cu banci, tu urmaind sa platesti la cele banci rate lunare, chioar daca platesti catre magazin, banii aia tot la o banca merg, pentru c a magazinul respectiv nu vinde la nimeni nimic in rate.

Ca urmare daca aveai pe cardul ala 7500, atunci iti vindeau ce urmareai tu sa cumperi.

Mai simplu spus e un fel de camatarie.
Un camatar iti da tie o suma de bani, tu platesti cu banii aia ceva, dai tot acolo.

Dupa trebuie sai returnezi camatarului banii inapoi si ceva in plus, ala te poate lasa sai platesti in rate pe cit va intelegeti.

Asta fac si bancile, iti da tie bani sa cumperi acum ce ai nevoie, tu platesti inapoi acei bani, plus o suma de ajutor, pentru ca daca ala nu-ti da bani, tu nu poti avea acel lucru acum.

Orice se plateste, nu munceste nimeni pentru tine moca, nu-ti da nimeni tie moca ceva.

Vrei casa acu, platesti serviciul asta ca vrei acum. Vrei masina acum si nu ai bani, nu-i nimic iti da banca, dar pentru ca tu acum ai masina, va trebuie sa platesti acest serviciu, ala care se numeste dobinda, aia is de fapt bani pentru ca cineva ti-a dat sa ai acum ce iti doresti.

Nu iti convine, atunci stai asa, stai cu chirie, stai fara masina, stai fara nimic laughing

De exemplu o banca iti poate da un credit, cum este ala al tau de 2500, si iti zice ceva de genul asta : poti sa folosesti, iar daca platesti suma inapoi in termen de 1 luna sau cit zic ei, atunci nu iti ia dobinda.
Cam asa fac majoritatea bancilor, asta sa te atraga, stiind ca omu la un mom dat se va baga mai adinc si va incepe sa plateasca si dobinda, pentru ca nu o sa faci fata sa dai banii la timp.

Daca totusi faci ce faci si nu ajungi sa platesti dobinda, banca vede asta si cu creditu ala vei ramane veci, cu aia 2500 laughing nu o sa iti mai creasca deloc.

Ei se bazeaza pe lacomia omului dea avea cit mai multe si orice, se bazeaza pe efectul ala de drog, odata ce te-ai drogat, nu mai scapi laughing bine daca ai caracter slab.

Care nu pot fi drogati, nu-s vazuti bine de banci, asa cum sunt si eu laughing am un card, cit mi-au dat la incepiut, acum ani buni, tot atit am si ramas laughing odata ca nu l-am prea folosit, apoi ca dadeam imediat sau in timp fara dobinda.
Acu nu il mai folosesc deloc.
Bancile nu-s curioase de oameni ca mine, ori de astia care nu se afunda in datorii, ca ar muri de foame altfel.

Dar este si bine, pentru ca nu stai sa ajungi sa iesi la pensie si atunci sa ai si tu o casa nu? Tu ai nevoie acum sa ai o casa, vrei acum sa stai in casa ta.
Banca tio da, dar pentru asta platesti serviciul de a o avea cum si nu la pensie, asa cum fac unia, toata viata stau si muncesc sa isi faca o casa, cand e gata sau dus si ei pe copca si in casa nu prea au stat laughing

Deci cum zic este si o parte buna aici, nu cum spun unia numa de rau de banci.
Nu toti oamenii is bogati, sau au joburi sa isi permita orice.Majoritatea oamenilor is saraci, banca vine sa te ajute, dar sa faca asta cineva trebuie sai plateasca si pe ei, sa aiba sa dea si altora ca tine, mai departe.

| VoidEternal a răspuns:

Tu vorbești de un card de credit. Sau card de cumpărături cum se mai numește la noi. In funcție de salariul tau, acel card are o limită. Asta înseamnă că nu îl poți folosi pentru achiziția de produse care costa mai mult decât acea limita. Suma aia nu se referă la valoarea ratei pe care o ai de platit ci la valoarea bunului.

Și da, banii ți se iau toți de pe card urmând ca tu sa transferi lunar rata până îi restitui pe toți.

| CristiV96 explică (pentru VoidEternal):

Card de cumpărături. raifaissen eMag, pai ce i porcăria asta? Dau și prețul total, și mai dau și in rate luna de luna până achit, 6.000 de lei sau cat e? Dau dublu?

| suntserios a răspuns (pentru CristiV96):

Tu nu dai nimic inițial. Dă banca.
Tu dai ratele înapoi.

| CristiV96 explică (pentru suntserios):

Scuze eu îs mai prost de felul meu, asta e nu toți putem avea IQ peste 200, da din 70 milioane cat as avea, as prefera sa mai fac și alte cumpărături, că doar da că e sa-mi fie luat toți, nu facem nimic așa, sumă pe cardul de cumpărături trebuie adăugată înapoi, că altfel dobânzi in plus, pai ce fac daca ăștia îmi iau toți banii deodată, până i pun pe toți la loc îmbătrânesc sau mor de stres u lor

| CristiV96 explică (pentru VoidEternal):

Pot sa mi belească toată p*** atunci ei și cine o creat tipu ăsta de plata, mulțam ați câștigat toți chiar daca numa unuia pot acorda răspuns câștigător

| VoidEternal a răspuns (pentru CristiV96):

Na, dacă nu te ajuta, il închizi și gata.

Tu credeai că ai apucat pe Dumnezeu de-un picior dar când dansezi cu banca, banca conduce valsul. laughing

| CristiV96 explică (pentru VoidEternal):

Am știut că nu s banii cadou, am mai avut card de la bt, de cumpărături, dar nene mai mare rahat că ăștia nu cred că există pe tot mapamondul

| ClaRa91 a răspuns (pentru CristiV96):

Au ce beli? La 3 cm...
Voiai sa iei bunuri de 6000 de lei si sa nu platesti?

| suntserios a răspuns (pentru CristiV96):

Nu ai înțeles deloc cum funcționează cardul de credit.

E foarte simplu.

Tu plătești cu cardul repectiv. Banca achita din banii lor către magazin suma întreaga și apoi tu plătești suma înapoi împărțită în rate egale

| CristiV96 explică (pentru ClaRa91):

Hai sa mi o vezi, poate o faci tu in locul lor, sa vezi cum ți se înseninează fața după

| CristiV96 explică (pentru suntserios):

Da omule bun ...am priceput Intr un final, da un om de rând ce înțelege prin rate? Pai iau băieții din banii băncii toată suma, eu sunt pe 0 practic, pai până pun eu toate ratele alea de.200 lei, 300 lei, timp de 2 ani sau 1 an jumate, pentru fiecare lună în care nu am completat suma înapoi pe card mi se ia un comision, ...sau o dobândă in plus, nu era tot una din 2500 sa ia luna de luna timp de 2 ani sau pe durata cat am făcut, și eu să tot completez? Nu erau mai rate așa?

| ClaRa91 a răspuns (pentru CristiV96):

Nu. Nu am lupa.

| VoidEternal a răspuns (pentru CristiV96):

My friend, ție când ți s-a făcut acel card, nu e că ți s-au dat cadou 2500 de lei, din mărinimia băncilor. Aia nu sunt banii tai. Sunt un fel de descoperire de card. E practic un fel de "credit" pentru cumpărături. Un împrumut, ca să înțelegi mai bine. Și ca la orice împrumut, trebuie sa returnezi suma aia.

Deci așa cum ziceam, suma ti se ia integral, și pe măsură ce achiți ratele, poți folosi cardul din nou, dar pentru cumpărături egale cu valoarea ratelor deja depuse.

Se pare că ți-ai făcut acest card dar nu prea ai înțeles cum funcționează. E util să-l ai și dacă îl folosești cumpătat te poate ajuta. Eu tot așa mi-am luat cam toate electrocasnicele când m-am mutat cu prietena mea acum ceva multi ani. Dar îl foloseam o dată, și până nu ajungeam sa depun la loc întreaga sumă, nu îl mai foloseam.

Dar dacă intri in el că soarecele-n brânză, asteapta-te la penalități, dobânzi, etc.

| ClaRa91 a răspuns:

Au vrut sa te puna sa platesti intreaga suma. De fapt de ce cumperi rahaturi chinezesti la pret de occident?