| isorin200 a întrebat:

Buna ziua, doresc să achiziționez un produs de pe eMAG,dar în rate,iar la acel produs, la optiunea de cumparare in rate exista doua tipuri de carduri BRD, tin sa mentionez ca eu sunt deja client BRD.
BRD-Finance-Card de credit, unde sunt doar 3 rate in valoare de 1.999.
BRD-Card de credit, unde sunt diverse optiuni, cea mai mica fiind 18 rate in valoare de 333, 33, iar cea mai mare 3 rate in valoare de 1.999.
Am depus actele necesare, iar cardul mi-a venit, am facut un card de credit standard, de cumparaturi iar azi am primit acest mesaj:,, Extrasul aferent cardului tau de credit BRD a fost emis. Nu inregistrezi sume scadente de plata pana la data de 12/01/2023." care nu prea stiu ce inseamna, daca cumpar acel produs de 6000 lei si sun la numarul la care doamna de la banca a spus sa sun dupa ce comand produsul imi vor oferi ei ratele si pretul lor, gen 18 rate platesc 350 lei pe luna, am mare nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

1. Inseamna ca, nefolosind nici o suma din credit, nu trebuie sa depui nici o suma pana la data de 12/01/2023. Sa fiu si mai explicit: daca din suma de credit ai folosit o parte sau toata - ipotetic - esti obligat sa depui lunar, pana la data cand se incheie luna calculata de la acordarea creditului (la tine se pare ca a fost data de 12 decembrie), o anumita suma din cea folosita. Aceasta suma ti-o scrie in extrasul de cont. Este minimul din banii folositi pe care esti obligat sa o returnezi.
2. Ca sa cumperi un produs cu cardul de credit trebuie ca valoarea produsului sa se incadreze in suma ramasa necheltuita de pe card.
3. Daca vrei sa cumperi un produs de 6000 lei, dar cardul este cu un credit mai mic, nu poti sa o faci, chiar daca mai depui pe card bani. Produsul trebuie sa se incadreze in valoarea cardului de credit, cel mult.
4. De regula, la BRD, iti trimit ei un mesaj si te intreaba daca vrei rate si ce numar, daca suma depaseste 200 de lei. Tu trebuie sa raspunzi tot printr-un mesaj cu parola data de ei.
Daca nu iti trimit mesaj, atunci dai telefon la banca si iti programezi ratele.

| isorin200 explică (pentru mi25):

Multumesc frumos

1 răspuns: