| AfloareiRazvan a întrebat:

Doresc sa achizitionez un teren pe care se afla o casa, este aproape de un teren al parintilor, doresc sa-l alipesc. Problema este ca nu am toti banii acum. Pot cumva la notar sa fac un angajament prin care sa platesc periodic (un fel de rate) sau pana la un termen limita pentru a intra in posesia terenului? Se poate face prin promisiune care dupa achitarea integrala duce la Contract de vanzare-cumparare?
Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare se incheie conform acordului partilor, putand contine orice prevederi, inclusiv plata in rate, atata timp cat partile s-au inteles asa si nu contine prevederi care incalca legea.
In primul rand trebuie sa te intelegi cu vanzatorul si apoi sa mergeti la notar, acesta va redacta contractul conform intelegerii voastre.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate face un asemenea contract, dacă îl acceptă vânzătorul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba un avocat nu notar, ca este vorba de niste legi care doar ei le stiu.

| johnnny123 a răspuns:

Poti sa faci orice forma de contract atata timp cat nu implica activitati ilegale si vanzatorul este de acord.

Poti sa faci si un contract in care vanzatorul se obliga sa-ti cedeze terenul daca-i canti la vioara sub geam in fiecare miercuri la ora 6 dimineata timp de un an.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru johnnny123):

I ai raspuns la mișto, bravo nu te mai obosii sa scrii tîmpenii daca nu sti.

| johnnny123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu i-am raspuns absolut deloc la misto, doar ca-ti este tie dificil sa intelegi.

Nu exista nici o regula care sa dicteze forma obligatiilor pe care partile si le asuma printr-un contract, atata timp cat aceste obligatii nu implica activitati ilegale.

Exemplul meu cu cantatul la vioara este fortat in mod deliberat pentru a ilustra acest lucru.

Haide sa o luam altfel: Crezi ca este ilegal ca un bogatas din Beverly Hills sa faca un contract prin care-i cedeaza lui Shakira o proprietate in schimbul unui concert privat de 45 de minute la petrecerea firmei sale?

In concluzie, cel care scrie tampenii pentru ca habar nu are esti tu. Asa ca ar trebui sa-ti dai singur "eronat" si "nefolositor", pentru ca eu nu o sa ma obosesc cu asta.