| AcsinteGeorgiana a întrebat:

Buna ziua! Stie cineva o banca in Italia de unde as putea scoate bani de pe cardul Postbank Germania?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate scoate bani de la absolut orice banca din Italia, daca ai cardul german la tine!
Intri in banca, mergi la ghiseu si rogi oficianta bancara si rogi sa te ajute sa retragi suma de xxx euro, de pe cardul german.
Ii dai oficiantei cardul bancar si ea va incepe procdedura de retragere, unde eiti va cere sa introduci codul pin al cardului, ca procedura sa se poata face.
Apoi ea termina tranzactia, scoate cardul, iti da banii doriti si poti pleca.
Trazactia de retragere cash se poate face si la ATM-urile care pot procesa carduri internationale, dar nu as risca sa ti se blocheze cardul, mai ales ca exista o limita si fiecare extragere poate sa contina un comision bancar.
Totusi trebuie sa mentionez ca sunt cateva restrictii: cardul trebuie sa fie de tip VISA sau Mastercard, ca sa poate fi procesata de orice banca din lume.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai ceva in cont, teoretic, ORICE bancă e ok