| anonim_4396 a întrebat:

tocmai mi-am facut un card in Germania la "commerzbank" Bani de pe cardul respectiv ii pot scoate si in Romania? si daca da la care banca?

Răspuns Câştigător
| zorensen a răspuns:

Daca cardul are pe el sigla master card sau maestro poti scoate de la orice bancomat care detine una din cele 2 sigle!
Daca nu incearca la brd.

| Lidermann a răspuns (pentru zorensen):

Da are sigla si scrie Maestro. deci pot? si sa inchid contul acasa pot?

| zorensen a răspuns (pentru Lidermann):

Daca are sigla maestro poti scoate, nu stiu daca il poti inchide, o sa ma informez si iti raspund dupa.
Mersi pentru Fundita.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Banca Comerciala Romana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e international cardul poti scoate de la orice banca

| mihai69 a răspuns:

Poți scoate la orice bancomat din România bani de pe el. Preferabil să faci o singură extragere, ca să nu plătești prea multe comisioane. (la extragerea de cash de la bancomatul altei bănci, peste hotare, se plătește nu doar un comision procentual ci și un comision fix pe tranzacție). Caută (sau întreabă) dacă au o bancă corespondentă aici - probabil la aceea vei avea cel mai mic comision, dacă există.
PS cu condiția să nu fie card EC, care e valabil exclusiv în Germania.

| Lidermann a răspuns (pentru mihai69):

Asta cu EC cum aflu? doar daca ma duc aici la banca sau imi pot da seama de pe card?

| mihai69 a răspuns (pentru Lidermann):

Vezi aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cash
(poza din articol e exact cu un card EC Maestro). Așadar - dacă în afară de Maestro, Mastercard ori Visa mai are și sigla aia cu EC, nu cred să meargă. La fel cum nici cardurile noastre nu (prea) merg în Germania, unde au cititoare pentru alea EC.
Contul îl poți închide numai la filiala unde l-ai deschis.
Felicitări pentru aprecierea unui răspuns incomplet și posibil eronat.

| Lidermann a răspuns:

Va multumesc pentru ajutor. m-ati ajutat foarte mult! nu are sigla EC. ce se intampla daca nu mai inchid contul?

| mihai69 a răspuns (pentru Lidermann):

Se întâmplă că peste ceva timp vei intra în baza lor de date cu datornici, pentru că există niște taxe periodice pentru întreținerea unui cont, iar dacă nu vor mai fi fonduri în cont de unde să-și tragă banca ceea ce le datorezi...

| Gamaye_Ionutz_1991 a răspuns:

Salut tuturor am si eu o intrebare. Am in Germania de un an de zile doua amenzi de cate 50 de euro la tren sban si am un card bankpost care nu am băgat bani pe el deloc dar in schimb am plătit cu el pe minus 70 euro stie cineva este posibil sa fiu in chufa astept păreri mersi