| tudorlaura a întrebat:

sunt in situația in care nu pot da de urma cărții de munca înainte de 2011 pe anii lucrați cele care era fizice, la casa de pensii nu e arhivată sau înregistrată si nici la ultimul loc de munca, cei care sunt sau au fost in aceasta situație, cum sa procedez sau cum sa dau de urma ei ca nu se piardă 13 ani de munca?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnetele de munca, care nu au fost ridicate de la firma in anul 2011, au fost predate ITM din judetul in care firma are sediul, asa ca intereseaza-te acolo.

| cyupaku a răspuns:

Trebuie sa publici in monitorul oficial pierderea cartii de munca iar apoi cu copia si rasunsul de la monitor trebuie sa dai in judecata

| tudorlaura explică (pentru cyupaku):

Daca declar ca am pierdut o e ca si cum admit si dau cu piciorul la 13 ani de munca..nu e o opțiune

| cyupaku a răspuns (pentru tudorlaura):

Asta este procedura, nu ai cum sa dai cu piciorul la munca ta atat timp cat ai muncit, nu? intreprinderea banuiesc ca a fost falimentata si distrusa

| tudorlaura explică (pentru cyupaku):

Inca e in funcțiune am plecat Inafara si firma inca e in lucru, nu am prins cand s-a trecut la cartea de munca digitală