| chriss222 a întrebat:

Buna ziua,

Urmeaza sa vand un apartament si as avea doua intrebari daca ma puteti ajuta.

1) Pe 16 Aprilie 2023 am facut o cerere de schimbare a furnizorului de enegie electrica, de la Enel la Hidroelectrica, iar de atunci nu am primit nicio factura sau vreun raspuns. Din cate am inteles este nevoie de ultima factura la curent pentru a putea vinde. Cei de la Hidroelectrica nu raspund nici la email nici la telefon, pur si simplu nu pot da de ei. Exista vreo alternativa?

2) Am facut o cerere pe SPV pentru un certificat fiscal, iar pe acesta sunt informat cum ca nu am depus declaratia unica pe anul 2022. Aveti idee daca ma poate impiedica acest lucru din a vinde apartamentul? (Intre timp am depus declaratia, astazi)

Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da nu poti vinde fara astea ultima factura la enel fa rost urgent de ea mergi la Enel si vezi ce spun ei

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. E simplu, prezinti ultima factura PRIMITA. Faptul ca ai schimbat furnizorul, ghinion. O sa vina factura de la hidro... cand o sa vina. Si eu sunt client Hidro, greu a naibii sa interactionezi cu ei in vreun mod.

2. Pai daca ai depus intre timp, cred ca e ok.